Четвъртък, 29 Май 2025
 
Други

Словото – мъдрият учител без географски граници

  28.05.2025 07:29             
Словото – мъдрият учител без географски граници

ТОРОНТО. Без значение в коя епоха на цивилизацията се намираме, словото е нишката между мисълта и физическия свят. Преди броени часове българската културна общност, където и да се намира по света, празнува най-светлия български празник 24 май. Тези майски празненства правят цветно и красиво, но и разпознаваемо всяко кътче, където звучи българското слово.

В тези дни България е светът

За първи път и в Торонто – Канада, се провежда събитие с обединени глобални творчески усилия, любов към изкуството и желание да вървим напред заедно – с доброта и надежда. С партньорите от Монреал (Културен Център Зорница), “Словото и Буквите, Всеобхватно Изложение”, организирано от Mirable Истории, си дадоха среща, както голямата Канадска общност, така и всички хора с българска принадлежност и граждани на света. Честванията за празника се проведоха между 17 и 25 май в различни места в Канада. Нека знаем и помним нашия Златен век, който завеща на света една от най-древните култури и писмености на планетата,

език, на който днес говорят над 350 милиона души

А благодарение на Словото и Вярата държавата ни възкръсва от пепелищата на робството и българският дух, слово, традиции и култура възтържествуват. Събитията в Торонто бяха съсредоточени в няколко главни локации, в една от които бе открита и първата временна Българска галерия. Над 20 участници от различни страни се присъединиха със своите творчески похвати - Италия, Чехия, Белгия, САЩ, Израел, Норвегия, Канада.

За словото няма почивен ден, нито предпочитана епоха

То свързва семейството, рода, и цялото човешко племе. През паметта на народните будители, днес всеки един от нас има свободата да твори, да надгражда и оставя късче от светлина за идните поколения. Писмеността е едно от най-великите проявления на човечеството, неразривно свързана със словото. Без него нямаше да има знание, нито развитие, нито успехи, нито светски прояви или научни постижения. Нямаше да има име за любовта, с което да изплачем болките на душата, за радостта и възторга от Божествената поезия, дошла като небесен полъх, в който е събрана магията на словото. Мисълта би се раждала — но не би живяла. Във времето...

Празничните събития потопиха своите гости в омаята на българското културно наследство

и съвременни връзки чрез изкуство, музика, танци, силата на гласа и литература. Това не бе просто покана за присъствие — това бе покана да се завърнем към корените си, към историята, за да погледнем през днешния ден в бъдещето на културните ни устои. Да се потопим в красотата на изкуството, без което светът не би бил това, което е – по-добър и смислен. В свят, в който времето често ни отдалечава от корените ни, празничните събития, на които присъствахме, са мост към нашата идентичност и принадлежност. Те ни пренасят в сърцето на България — там, където ехтят гласовете на предците, живеят багрите на носиите и тупти ритъмът на народната душа. Културата е сърцето на един народ, а писмеността - неговата памет. Те са онези тихи, но могъщи нишки, които ни свързват с предците и ни водят към утрешния ден. Без тях човекът би бил като дърво без корен - изправен, но без душа. С тях - той е жива памет и вечен дух.

Със словото и добрите дела, българската общност по света полага основите на иновативен модел за връзка с корените. Нека помним!

Изкуството е връзката между духовните потребности на хората, независимо от разстояния и епохи. Особено днес, когато живеем в епохата на технологиите и виртуалните връзки спомагат за установяване на контакти, срещи и общуване.

С подкрепата и съдействието на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина

се провеждат още няколко културни събития по света

През месец юни вицепрезидента на Конфедерацията Емилия Юкер и председател на българските жени и семейства в Хамбург организира и провежда великолепния Фестивал на българската книга, който събира в северния град творчеството на българските автори по света. През месец юни част от Хамбург е България - с българското слово, багри, музика и присъствие. По същото време част от България ще оживее и в друга точка на света - красивият Бат Ям в Израел, където ще се проведе Първата международна среща на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина, с любезното съдействие на посолството на Република България в Израел и подкрепата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Срещата е по повод

Десетия юбилеен фестивал „Българска душа на святата земя“,

в рамките на който ще се проведат различни концерти – музикални, певчески, танцови. Ще бъдат обявени от традиционния литературен конкурс, който е част от Фестивала „Небесни меридиани“. Програмата включва срещи с българската общност в Израел, литературни четения, прожекция на филм, изложба, екскурзия в Йерусалим и посещение на други интересни места. Изкуството е висшата форма, която свързва духовните потребности на нацията ни. Когато всеки българин, чрез участие в такива събития, може да се почувства част от цялото. От онова цяло, от което е неделима частица – осъзната и отдадена без остатък.

Михаела ИСКРОВА-ПЕКАЖ, Торонто

Мира КОПАНАРОВ, Торонто

Снежана ГАЛЧЕВА, Чикаго

Бел. ред. Михаела Искрова-Пекаж е родом от Белово и читателите ни я познават и като талантливо перо на „Знаме“. Сега Михаела продължава да доказва, че българите, където и да са по света, разнасят знанието и творчеството. Разбира се, тя участва в „Словото и Буквите, Всеобхватно Изложение“.


Свързани