Четвъртък, 29 Май 2025
 
Пазарджик

Доц. Мария Пишмишева: Не третирайте кърлежите нито с цигара, нито с ракия

  27.05.2025 06:44             
Доц. Мария Пишмишева: Не третирайте кърлежите нито с цигара, нито с ракия

Не подценявайте и болестите, които пренасятопасни са

 

ПАЗАРДЖИК. Шест случая на Марсилска треска в областта са диагностицирали ифекционистите в МБАЛ-Пазарджик през май. Трима от пациентите са приети в болницата, а останалите, по тяхно желание, се лекуват амбулаторно. Патологията е типична за това време на годината.

 

А ние поговорихме за заболяването, за което областта ни е ендемична, както и за останалите болести, пренасяни от кърлежи, които са не по-малко опасни, с доц. Мария Пишмишеваначалник на Инфекциозно отделение. Разбира се, стана дума и за кърлежите и как да се пазим от тях.

- Какво трябва да знаят хората за Марсилската треска, доц. Пишмишева?

-  Причинява се от микроорганизми – рикетсии, а се пренася от кърлежи – т. е. тази болест се развива, ако кърлежът е заразен с причинителя. Болестта  най-често започва внезапно с повишаване на температурата, болки по мускули и стави, изразена отпадналост и главоболие. След няколко дни по тялото се появява обрив, който не сърби и може да остане незабелязан в началото. На входната врата – т. е. мястото на ухапване, се появява най-напред рана, която се покрива от черна коричка – така наречения първичен афект или черно петно. Това е знаков белег на това заболяване и в съчетание с обрива улеснява диагнозата.

- Районът ни е ендемичен за кърлежопреносимите болести. Какво означава това?

- Пазарджишка област е ендемична за Марсилска треска, т. е. заболяването се среща по-често, отколкото в някои други региони на страната. В последните години обаче се наблюдава по-малък брой заболели в сравнение с 1994-1997 г. Областта е старо огнище, което се „събуди“ през посочените години като факторите за това са много. По отношение на Кримската хеморагична треска областта пък е затихващо огнище - не сме имали повече от 20 години болни с това заболяване.

- За кои други заболявания, пренасяни от кърлежите, трябва да сме внимателни?

- Трябва да внимаваме за всички болести, не само за кърлежовите. От тях за страната ни е характерна и Лаймската болест, която сме наблюдавали и диагностицирани и в нашия регион, макар и по-рядко от Марсилската треска.

През летния период се срещат често вирусни заболявания, които протичат с повръщане и диария, както и комарно-преносими заболявания – каквото е Западно Нилската треска, Папатациева треска – пренасяна от флеботоми, Хеморагична треска с бъбречен синдром, за която регионът също е ендемичен . Тя е по позната като „миша болест“.  Към всяка болест трябва да се подхожда отговорно, защото всяка може да има усложнения.

- В Инфекциозно отделение немалко хора търсят помощ и за вадене на кърлежи. Колко такива случаи имате до момента?

- От началото на годината снетите кърлежи са 96. Не всяко ухапване е свързано със заболяване. Важно е да се знае, че кърлежът пренася, а не причинява заболяване, както вече стана дума. Освен това не всеки ухапан идва в отделението за снемане на кърлеж. Хора, които са отглеждали животни например, се справят  и сами. Това, което бих препоръчала – ако се страхуват, ако не знаят как, ако се отнася за дете  – да бъдат насочени към нас.

- Какъв е правилният начин да се извади запит кърлеж?

- Първото правило е: кърлеж не се пипа с голи ръце, не се мачка, не се гори, не се третира с газ, ракия, спирт, олио, цигара. За съжаление, ежегодно това се повтаря, въпреки информацията в обществените медии.

Колкото до свалянето – това невинаги е лесно – зависи от мястото на запиване и времето, което е престоял. Кърлежите търсят меко, влажно и скрито място. Но могат да бъдат открити навсякъде по тялото.

Често ни питат дали може кърлежът да „падне“ сам. Да, като се нахрани, той се отделя, пада на земята и линее до следваща фаза. Кърлежите във фаза ларва често остават незабелязани /защото са малки/ и падат сами.

Като правило - кърлеж се сваля с пинсета, без да се третира с нещо предварително. Целта е, щадящо за кърлежа, да бъде отстранен, за да не го предизвикаме да „повърне“  напита кръв, с която в раната могат да попаднат и причинители на заболяване. Препоръчвам внимателно сваляне на много напити кърлежи, защото има риск от спукване и кръв да попадне в очите, което също е начин на заразяване.

- Как да се пазим от кърлежите? Какви места да избягваме? Кога са най-активни?

- Активният сезон на кърлежите съвпада с периода, в който прекарваме по-често навън и в природата. Препоръчва се светло облекло с дълги крачоли и ръкави, като крачолите да се пъхнати в чорапите, т. е. и чорапите да са три четвърти, а не къси. Да се избягват за почивка и сядане места с храстовидна растителност. Април – септември е активният сезон на кърлежите. Но при постоянно затопляне на климата е трудно да се каже с точност. Значение имат и валежите.

Тъй като в горещите дни човек е облечен по-леко, препоръчвам репеленти по откритите части на тялото и най-вече – преглед на тялото и дрехите след прибиране – дрехите се събличат, събират се и се изтупват или оглеждат навън / двор, тераса/ . После се преглежда тялото, включително интимни части, гънки, окосмена част на глава.

Много важно уточнение – грижите за домашните любимци са същите, каквито за хората. Предпазвайте любимците си и не ги изхвърляйте, щом намерите кърлеж. Така не се решава проблемът. Има достатъчно надеждни средства за тяхното предпазване.

- Кои хора са най-уязвими?

- Труден въпрос ми задавате. Всеки може да бъде ухапан от кърлеж. Общите препоръки са – да се полагат редовни грижи за тревните площи, всеки стопанин на животни да подхожда отговорно към тях (с препарати за третиране, преглед, изследвания), всеки собственик на домашен любимец не само да го обича, но и да се грижи за него адекватно. Отговорното отношение на всички ще ни помогне да се предпазим.

Лидия КАДИЙСКА


Свързани