Владимир Вълков ще свири Хебър – ЦСКА, армейците са губили само веднъж от хебърци

20.09.2021 13:36

Владимир Вълков получи назначение за очаквания с голям интерес мач от турнира за Купата на България между Хебър и ЦСКА. Пловдивчанинът ще ръководи елиминацията от 1/16 финалите на надпреварата, която е в сряда от 16 часа на стадион "Георги Бенковски" в Пазарджик. Асистенти на Вълков ще бъдат неговите съграждани Йордан Петров и Светослав Енчев, а като 4-ти съдия ще се изявява Рюстем Карагарен от Асеновград.

Статистиката показва, че в историята на футболното съперничество между двата тима са изиграни 15 мача, като само един - за „Купата на съветската армия", и една контрола, завършват с успех за „зелените”. ЦСКА има 12 победи при голова разлика 46:18. Турнирът за „Купата на съветската армия” се провежда от 1946 до 1991 г. На 24 ноември 1979 г. на 1/32-финалите, които се играят в две срещи, Хебър побеждава с 3:2 на свой терен. Първия гол от съблекалнята вкарва Спас Джевизов още във 2-ата минута, но геройският обрат правят пазарджиклии. В 30-ата минута Иван Чорлев изравнява, а в 59-ата минута Малин Малинов извежда домакините напред в резултата. Пламен Марков изравнява, но 3 минути преди края отново Малинов става герой за феновете, донасяйки успеха на Хебър.  В ответната среща обаче ЦСКА печели с 4:1 в София и си осигурява класирането напред. Играчите на Стойчо Младенов ще се срещнат с Чорлев и сега, тъй като той е домакин на настоящия тим на Хебър.

Иначе в турнира за Купата на България двата тима са се срещали 5 пъти, като в тези двубои е регистрирано само едно равенство и три победи за „армейците”. Турнирът се провежда паралелно с този на съветската армия от 1980 г. До 1991 г., като се нарича  Купа на Народна република България.  Последната среща в турнира между ЦСКА и „Хебър” завършва с минимална победа на „армейците” с 1:0 в Пазарджик. На 16 март 2005 г. Начело на столичани е Миодраг Йешич, а отборът побеждава с гола на Евгени Йорданов във 2-ата минута.

По традиция мачовете на Хебър и ЦСКА се играят при пълен стадион. Само на последния мач през 2005-а присъстваха над 13 000 зрители, включително и тогавашният национален селекционер Христо Стоичков. За срещата в сряда обаче капацитетът на стадиона ще е редуциран до около 4000 зрители за двата тима поради противоепидемичните мерки.