Общината: Има крещяща нужда от родители, които не са оставили децата си по течението на живота
Община Ракитово публикува тревожен пост по случая. Ето и текста му:
Когато с радост и ентусиазъм решихме да преобразим старата УАЗ-ка в лятна библиотека, тя се превърна в любимо място пред общината. Тази година поставихме и столчета, масички, тента, цветя.
Опитваме се с минимални средства, да създадем уют и едновременно с това да насърчим любов към книгите.
Всяка сутрин жените, които чистят улиците, почистват и УАЗ-ката-библиотека от оставени от деца боклуци. Перем дамаските на столовете, почистват се семките по земята.
Днес обаче, се срамуваме! Не заради нас, а заради нечии деца...
Днес книги в библиотеката почти няма! Погледнахме втори път (да не би да сме се объркали)… Отхвърлихме теорията, че някой читател е обогатил собствената си библиотека (че кой краде книги, нали?!?), минахме през версията, че са взети за подпалки (макар зимата да е далече, хората са предвидливи), после решихме, че някой иска да изкара някое евро, продавайки ги на антиквар…
Истината се оказа далеч по-тривиална.
Всички книги бяха нахвърляни в шофьорската кабина на УАЗ-ката!
Явно е било “забавна” детска игра, но също така явно, е че обществото ни има крещяща нужда от родители, които не са оставили децата си по течението на живота. Защото наша обща е задачата да даваме добър пример, да знаем какво правят децата ни, да ги коригираме и да обясняваме защо така не се прави, и най-вече да се интересуваме от поведението им…
Защото това не е добро поведение, това е вярване, че щом не е у дома, може да се руши, може да се цапа, може да се чупи, може да се вземе.
Не, не може! Не е редно!
Така не можем да бъдем здраво гражданско общество!
И, не, камерите не са панацея за всеки проблем. Проблемът е в самите нас….
Утре ще оправим библиотеката, защото нямаме право да оставим неглижирането, незаинтересоваността и посредствеността да ни победят!
(Зн)

