ИВАЙЛО. На 18 октомври от 13:00 ч. в сградата на читалището в Ивайло ще се проведе Фестивалът на традиционната везба, плетиво и символика „Магична красота“. Събитието се организира от Фондация Поло Оконе и читалищата „Христо Ботев–1897“ - Пазарджик, „Отец Паисий–1927“ - Ивайло и „Отец Паисий–1930“ - Росен. За участие са поканени и други изявени културни институции, сред които читалищата „Отец Паисий–1930“ - Величково, „Искра–1872“ - Попинци и „Епископ Дионисий–1925“ - Драгор, ОУ “Васил Левски“ - Величково и СУ „Георги Брегов“ - Пазарджик.
„Магична красота“ разкрива тайния език на багрите и орнаментите – връзката им с обредите и празниците на народа. В читалищния салон на село Ивайло ще се срещнат няколко поколения, за да предадат умения и мъдрост в една жива, непринудена атмосфера. В работилница, в която традицията е устойчива нишка, преминаваща през поколенията и приемаща нови форми, без да губи същината си.
Изложба на традиционни битови предмети, везби, плетива и тъкани изделия ще постави началото на фестивала. Посетителите ще се уверят в
уменията и сръчността на българските майсторки
Представени са бродерии, плетива, тъкани, шевици, ръчно изработени платове и облекла, както и изкуството на шиенето и украсяването. Везбата се явява изкуство, което превръща нишката в разказ, а тъканта в знак на обред, празник или ежедневие, носещ знание и принадлежност.
Фестивалът ще продължи под формата на седянка. Читалищата ще представят народни песни и носии, ще демонстрират техники като везба, плетене на една и две игли, плъстене на вълна, изработване на пана, зарафлъци и терлици, предене с вретено и още работилници, демонстрации, лекции.
В днешния свят бързината често измества вниманието към детайла, „Магична красота“ връща фокуса към ръчния труд, към връзката на човека с материята и богатата символика на традицията.
Не е пропуснат и кулинарния момент
Гостите ще се запознаят с традиционни ястия от региона и ще усетят, че умението в кухнята и в занаятите носи еднакъв дух - на любов, постоянство и финес.
В рамките на фестивала ще бъде представена и фотоизложба на традиционни български престилки, както и изложба на детско творчество „Шарени нишки от традицията“, в която децата пресъздават своето виждане за традиционните български черги и престилки. Творбите от двете изложби ще пътуват и ще бъдат показвани във всички читалища и училища-участници във фестивала.
„За нас, организатори и участници, традицията е жива нишка, която преминава през поколенията и приема нови форми, носи стил и смисъл, без да губи своето ядро. С вашата подкрепа по време на проявата можем да съхраним това наследство и да го предадем на следващите поколения. Дарете и станете част от тази жива нишка на изкуството. Заповядайте на фестивал „Магична красота“, където ви очакват вдъхновение, знание и среща с истинското майсторство”, канят домакините.
(Зн)