БАТАК. Среща на младостта с мъдростта. Така коментираха от Историческия музеей в Батак поредното дарение. И отправиха спецални специални благодарности на Васил Вранчев, Петър Янев, Илия Манолев, Станислав Чолаков, Тодор Вълчинов, Николай Алексов, Мартин Калчев, Георги Тинов и Петър Паунов за това, че им помагат да съхранят миналото за идните поколения. Обикновено даренията за музея не се тестват на терен, но след като преди часове Васил Вранчев от Батак дарил на музея преса за балиране на сено, използвана в Баташкото поле през 50-те години на миналия век, с цел документиране, описание и заснемане на процеса на работа с пресата, музеят поканил младежи-доброволци.
„Г-н Вранчев обясни кога започва сенокосът в Батак, как цялото поле става с купи (големи купчини) и маджурета (малки купчини) сено, до кога е забранено да се извозва, че една бала тежи 25-30 килограма и, че за да има във всяка къща млеко и месо, сенокосът е най-важната дейност през лятото за батачани. Петър Янев разказа забавни случки по време на сенокос. Младежите вече знаят какво е шербет, старец, от къде се храни пресата със сено, къде се поставят иглите, колко мъжка сила е нужна за балиране, как се обира до сламка полето. Показа връзване с тел и със сезал, но подчерта, че сезалът е за предпочитане, защото преживните животни може да погълнат тел, останала в балата, залиняват и умират. Илия Манолев предостави сеното, за да балираме с пресата. Младежите балираха и с интерес изслушаха разказите за сенокоса”, разказаха от музея.
До дни новата движима културна ценност ще бъде консервирана и експонирана в двора на Балинова къща - етнографска експозиция на Исторически музей-Батак.
(Зн)