Спорт

Треньорът на световните шампионки Атанас Петров: “Хебър“ е едно мое дете и винаги ще е в сърцето ми

  24.07.2025 06:38             
Треньорът на световните шампионки Атанас Петров: “Хебър“ е едно мое дете и винаги ще е в сърцето ми

Разговаряме с Атанас Петров - националния треньор на девойките до 19 години и бивш наставник наХебър“, часове след фурора налъвиците“, спечелили историческата световна титла в Хърватия.

- Г-н Петров, Наско, кое бе ключовотооръжиеза успеха?

- Може би духът. Това са момичета с много силни характери. Може би това ни измъкваше от всички трудни ситуации. Просто отказваха да загубят мачовете. Връщаха се винаги. Играеха много стабилно – като възрастни.

- Финалът ли беше най-трудният от всички тия 9 мача за две седмици и най-силната група?

- Може би полуфиналът с Турция. Най-труден и най-отговорен за нас, защото ние ги бяхме били три пъти последния месец. И ни минаваше през ум, че евентуална загуба точно в най-важния момент щеше да ни натовари много. Да, правеха се грешки, имаше притеснение, но във важните моменти децата се събраха и си затвориха мача.

- Преди финала имаше коментари, че американките изглеждат все едно допингирани

- Те постепенно набираха сили и измъкнахме много трудно победата. Може би нашия първи мач с тях беше разковничето те да направят някои промени в основния състав и след това заиграха още по-добре. Премазаха много сериозния отбор на Полша с 3:0 и дадоха заявка, че ще ни чака много труден финал. В него започнаха много агресивно, много силно, ние започнахме по-скоро малко пестейки се, защото емоцията, която изхабихме в петгеймовия полуфинал предния ден беше много голяма. И търсихме варианти да преодоляваме силния им сервис и силната им блокада. В момента, в който понаправихме някоя и друга точка, доближихме се първия гейм, момичетата започнаха постепенно да се отпускат, да влизат в техния ритъм. И вече във втория гейм вече си бяхме ние.

- Три от момичетата са с 2 години по-малки от конкурентитекакво да очакваме от следващия твой отбор до 19?

- Ти знаеш, волейболът е до постове. Сега важното е, че три от момичетата, които продължават в този набор, играеха, те носеха отбора на това световно първенство, така че половината отбор го има, въпросът е в по-малките, които ще допълнят другите позиции. Има много добри деца, страхотни – аз ги бях викал на предварителни лагери, въпросът е да се стиковат пак и да направят един колектив, за да играят по начина, по който играят тези момичета. Ще трябва да работим за това. Това е пътят. Въпрос на време, на сработка, на работа, на шанс.

- Как успя да надградиш това, което преди теб направиха Антонина Зетова и Владислав Тодоров? Само сБяла розаедва ли става?

- Ха-ха, не става само с „Бяла роза“. Става с опит и с виждане за всяка една възраст какво трябва да се доизпипа. Защото те наистина играха страхотно за възрастта, в която станаха европейски шампиони, но във времето трябваше да се разнообрази играта в атака, трябваше да се надгради и подобри тактическите взаимодействия в сервис-блок и защита, вече като по-големи, с много повече информация, която учудващо добре понесоха и изпълниха, което също е за отбелязване. Едно голямо „Браво“ на колегите преди мене! Свършили са страхотна работа, защото основната настройка - възпитание, усещане в игралното поле, те я имаха вече - остана само да се надгражда.

- Водил си 12 женски отбори и 6 мъжки, макар и в двете направления да имаш впечатляващи трофеи. Кой е големият плюс и големият минус при работа с мъже и жени?

- Доста са различни. За волейбол няма да говоря, там са съществени разликите по елементи, но психологически трябва подходът да е различен. Жените са много изпълнителни, много добре работят, обаче много лесно могат да изпуснат мача поради емоцията, която влагат. Те са по-лабилни. Мъжете са по-самонадеяни, егото е малко по-голямо, обаче на мач ще дадат повече 100, даже повече от 100 процента от това, което могат. И на мачовете може би е една идея малко по-лесно с тях. Има и големи разлики, тактически погледнато. Много се разчита при жените на контраатака – там трябва да има много взаимодействие, с дълги разигравания да се тренира, да се разчита винаги да имаш план В, С, D при второ, трето, четвърто разиграване. При мъжете по-бързо се отиграва и там е важно да си построиш правилно сервис-блок-защита при първата атака, защото втора най-вероятно няма да има.  Но основата за резултата са характери и психология.

- Начело наХебърнаписа златни страници, спечелвайки почти всичко. След първата титла Александър Попов каза, че заслугата за нея е само твоя. Ще кажеш ли сега защо се стигна до раздялата. Тогава ти беше лаконичен, макар да усетихме обида у теб.

- Такава ни е професията явно. Истината е, че един ръководител трябва да разчита на хората, които е наел за работа, докато нещата вървят. В момента, в който решава той да взима чисто технически решения, нещата спират да вървят. Това го има в много отбори. Винаги има един-двама играчи, които мрънкат, и когато ръководител предпочете състезателите да са окей за сметка на техническия щаб, това винаги води до дисбаланс. Тогава може би имаше такова разминаване. На мен не ми беше казано в очите защо се разделяме точно в тоя момент, а не си довършим сезона. А мисля, че поне това заслужавах след като изградих всичко от нула, включително и пода на залата. А това не беше мъжко.

- Сега отХебъризлязоха с пост за световната титла и феновете реагираха бурно с много любов към теб. Какво би им казал?

- „Хебър“ винаги ще остане в сърцето ми, аз си дадох голяма част от живота, включително творческия. Дадох си всичко за пет години, жертвах си много лични неща и време със семейството, за да изградя това, което беше. Винаги ще бъде в сърцето ми – като едно мое дете,макар и вече откъснало се от мен (видимо се вълнува, б.р.). Както и феновете.

- Ти оставаш завинаги герой за феновете.

- „Герой“ е силно казано, но наистина моето сърце остана там заедно с емоциите, които вложих.

- Освен за треньор, имаш диплома по журналистика и мениджмънт, а и в рекламната кампания наХебърсе виждаше твоя почерк. Изкушаваш ли се да прилагаш тези си умения в практиката и сега?

- Не знам как да ти отговоря. Човек прави нещо, влага се, изморява се, трябва му време да презареди, после пак… Но са казали никога не казвай никога. Нашата професия е и творческа. Защото са ме спирали хора в Пазарджик и ми викат: „Абе ти само ходиш и говориш на момчетата, кво толкова правиш?“… Говориш, ама преди това си учил 20 години какво да им кажеш… Творчеството си го има, но трябва презареждане. Бъдещето ще покаже.

Дочо ЧАНЕВ

 


Свързани