Понеделник, 14 Юли 2025
 
Други

Не подценявайте заболяването тетанус

  14.07.2025 06:56             
Не подценявайте заболяването тетанус

Редовните имунизации и реимунизации срещу тетанус предпазват от тежка форма на заболяване и смърт

На заболяването тетанус, което, за щастие, е предотвратимо с ваксина, обръщат внимание специалистите от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) - Пазарджик.

Причинява се от токсигенни щамове на тетаничния бацил, чиито спори се срещат навсякъде в околната среда, независимо от географското положение. Всеки може да се зарази, като това се осъществява през кожни охлузвания, наранявания, пробождания, изгаряния, измръзване и др., когато има замърсяване с тетанични спори.

Болестта протича с характерни мускулни спазми, а леталитетът (фаталният изход) е между 10 и 70%.

В определени възрастови групи (малки деца и стари хора) може да достигне до 100%.

Преди въвеждане през 1959 г. на задължителна имунизация срещу тетанус в България, ежегодно са регистрирани между 186-355 заболели. Смъртните случаи варират между 22 и 36, а през 1959 и 1960 г. починалите достигат съответно 105 и 116 лица.
От началото на XXI-век, В България се докладват единични случаи на тетанус при лица от различни възрастови групи, с липсващи или непълни имунизационни данни. От общо 37 заболели, 14 или всеки трети е завършил летално със смърт.
През 2025 г. е съобщено за случай на на тетанус при дете на 12 г. от Добрич, без пълен имунизационен статус за възрастта си. Клиничното протичане на тетанус е средно-тежка форма, без риск от фатален изход към момента.
Предвид настоящия летен сезон, включващ множество

активности на открито и престой сред природата,

напомняме, че редовните имунизации и реимунизации срещу тетанус предпазват от тежка форма на заболяване и смърт. Прилагането на задължителна имунизация и реимунизация удължава имунната защита и предпазва от тетанус.

Имунизационната схема срещу тетанус включва:

- 3 приема шесткомпонентна ваксина (срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хепатит Б и хемофилус инфлуенце тип Б) през първата година от живота;

- 1 прием петкомпонентна ваксина (срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б) през втората година от живота;

- 1 прием четирикомпонентна ваксина (срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит) през шестата година от живота;

- 1 прием трикомпонентна ваксина с намалено антигенно съдържание (срещу дифтерия, тетанус и коклюш) през 12-та година от живота;

- 1 прием двукомпонентна ваксина (срещу дифтерия и тетанус) през 17-та година от живота;

- реимунизация с двукомпонентна ваксина (срещу дифтерия и тетанус) на всеки 10 години за лица на 25, 35, 45, 55 и т.н.

(Зн)


Свързани