От бунгала и апартаменти до балнеосанаториум, летище и казарма са в списъка за Пазарджишко
Държавата сложи на тезгяха общо 4400 държавни имота - 1800 поземлени и 1200 самостоятелни сгради. Решението за продажбата им бе взето на 8 май, когато правителството одобри Програма за упражняване правата върху държавните имоти. Подготвените за продажба имоти са пръснати из цяла България. Не липсват дори сгради в центъра на София, както и парцели брега на морето. Ниви и разнообразни имоти от най-различни населени места са в списъка. Някои от тях са огромни. Например край Гоце Делчев ще бъде продаден застроен терен с площ 219 695 кв. метра. Други са съвсем миниатюрни – в София се продава бистро от 38 кв. метра на бул. „Сливница”.
Имотите в Пазарджишка област са над 100,
показа проверка на „Знаме“. Намират се, както в общинските и областния центрове, така и в малки села и махали като Побит камък, и в атрактивни курорти, и в затънтени местности.
Сред най-големите имоти при нас попадат застроени терени в Черногорово (158 880 кв.м), където е бившето летище, досега собственост на Министерството на отбраната, други бивши военни обекти в Паталеница (82 095 кв.м) и на ул. „Царица Йоанна“ в Пазарджик (16 316 кв.м), където се намираше някогашното поделение, както и имоти на МО в Алеко Константиново и Главиница.
Рекордьор по площ е предвиденият за продан някогашен балнеосанаториум в Стрелча
– комплекс от 19 сгради на площ 42 247 кв. м със сградна площ 4646 кв. м и РЗП 6703 кв. м, строени от 1974 до 1979 г., част от сградите са двуетажни, със сутерен, а комплексът от години тъне в немара и се руши.
Впечатление правят и две сгради и земя на Балнеологичен център-хотел „Камена“ във Велинград – едната за битови, а другата - за водоснабдяване и/или канализация със застроена площ 173 кв. м, както и два парцела земя с обща площ 462 кв. м. Включени са и имоти на
Белодробната болница във Велинград СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българска“
– става дума за 290 кв. м пералня, дърводелска работилница – 262 кв.м, и „Вила“ – 117 кв.м, които едва ли ще останат без интерес на купувачи, защото са в атрактивната местност Четвърти километър в спа столицата. Същото важи и за битов корпус – 513 кв.м, в местността Чаира над Белово на Министерството на енергетиката.
В списъка е и урбанизирана земя с подход (3995 кв.м) във Велинград (местност Мандрова кория) на Министерство на енергетиката (НЕК) и почивна база, състояща се от масивна сграда с гаражи и база,
с обща площ от 3164 кв.м в местността Дъното край язовир „Батак“
на Министерство на транспорта и съобщенията. Областна администрация-Пазарджик пък администрира двайсетина урбанизирани терени в курортно селище Свети Константин край Пещера. Десетки бунгала ще се продават и в Свети Константин, и в местностите Дъното и Цигов чарк, и край язовир „Доспат“ в Сърница, и в местността Превала край Батак, и в Панагюрски колонии, и до Дорково, Дебръщица и Фотиново, където инвеститорски интерес се очаква за десет бунгала.
И не само бунгала, а и сгради, и терени от някогашни пионерски лагери,
като двуетажна жилищна сграда „Караулно“ – 43 кв. м. в местността Дъното или търговска сграда „Къмпинг „Лес“ край язовир „Доспат“ до Сърница в пакет с четири бунгала. Продават се бивши ветеринарни лечебници в много села на наши общини, както и други сгради с отпаднала необходимост за съживяване от държавата. Има и по-„екзотични“ обекти - като тотопункт в Черногорово и „жилище за овчари“ във велинградската махала Побит камък.
Не липсват и имоти в централната част на Пазарджик
Става дума за апартамент (самостоятелен обект в сграда) на ул. „Екзарх Йосиф“ на площ от 34.54 кв.м плюс избено помещение 8.04 кв.м на МРРБ – ДНСК; три занемарени сгради - бивша топла връзка до кухненски блок, 569 кв.м, трафопост, 55 кв.м, и складова база, 54 кв. м, както и комплекс здравеопазване, 3 462 кв.м, на улица „Болнична“, принадлежащи на Министерство на здравеопазването и
управлявани от МБАЛ Пазарджик
Самостоятелен обект в сграда – спортна и развлекателна дейност, има и на ул. „Георги Бенковски“, на площ: 84.7 кв.м, на Министерство на младежта и спорта; В списъка попада също така втори етаж от двуетажна масивна сграда в суперцентъра на Пазарджик – 138 кв.м, избено и таванско помещение, дворно място – 372 кв.м, на обща площ 510 кв.м, на бул. „България“, собственост на Министерството на околната среда и водите.
И други жилища се продават. Например на вниманието на кандидат-мющериите са
7 апартамента, 4 магазина и два гаража в блок
на ул. „Юндола“ 16 в Белово, 10 апартамента в Сестримо, собственост на Министерството на регионалното развитие и благоустройството или Министерството на енергетиката.
Правосъдното министерство пък ще се раздели с кланица, свинеферма, кравеферма и други селскостопански сгради в Ивайло, както и с част от аптека. Министерството на вътрешните работи се включва също с имоти, като част от тях са дървопреработвателна работилница в Момина клисура и застроен със сгради терен в курортно селище Свети Константин.
Запушване на дупки
„Държавата притежава значителни активи във формата на недвижими имоти, които се управляват от министерства, областни управители и държавни предприятия“. Това разясни в Министерски съвет при приемането на Програмата премиерът Росен Желязков. И уточни, че тя цели да се осигурят имоти за обществени нужди, както и да се използват част от тях за компенсации при отчуждаване или конфискации. За имотите с инвестиционен потенциал се предвижда продажба чрез явно наддаване онлайн под надзора на Агенцията за публичните предприятия.
„Неизползваеми активи, които генерират само разходи, но имат инвестиционен потенциал,
трябва да бъдат продадени – прозрачно, публично, ефективно
и чрез явно наддаване през електронната платформа. Получените средства ще се акумулират в специален фонд, предназначен за придобиване и изграждане на публична социална инфраструктура – детски градини, училища”, обясни още премиерът, като увери: „Това ще се осъществява по ясен, планиран и прозрачен начин, който не допуска никакви форми на изкушение или злоупотреба. Никой няма да може да се възползва от държавните активи за лична изгода. Държавните активи ще служат за създаване, поддръжка и ремонт на други държавни активи, които отговарят на дългосрочните обществени нужди.
Целта на Програмата, и според Министерство на регионалното развитие и благоустройството - МРРБ, е да се повиши прозрачността в дейността на централната администрация чрез предоставянето на информация при реализация на политиката на управление и разпореждане с тези имоти, както и поддържане и подобряване състоянието на държавната собственост в съответствие с функциите и отговорностите на компетентните органи и осигуряване на приходи в държавния бюджет.
Така МРРБ публикува списък си имотите, идентификационните им номера и площта им, а пълния списък може да видите на министерския сайт.
„Знаме“