Други Регионът

Петя Цанкова: Честит 24 май! Ролята на учителите в запазването на националната идентичност и духовност е незаменима

  24.05.2025 11:30             
Петя Цанкова: Честит 24 май! Ролята на учителите в запазването на националната идентичност и духовност е незаменима

В навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, разговаряхме с народния представител от „БСП за България“ Петя Цанкова.

- Г-жо Цанкова, Вие сте заместник-председател на парламентарната комисия по образование, какви промени се предвиждат в Закона за предучилищното и училищното образование?

- Удовлетворена съм, че през последните немалко години в качеството ми на учител и политик нееднократно публично съм изразявала позиции, касаещи проблемите в средното образование, и към днешна дата екипът на министър Вълчев, показва осъзнатост на същите проблеми: за промяна на учебните програми, учебното съдържание, за прякото участие на учители в образователната реформа и подготвянето на учебниците, насърчаване на професионалното образование, намаляване на административната тежест и бюрокрацията в българското средно образование. В действащия в момента закон липсва фундаменталното понятие – възпитание. Неоснователно то бе заменено с компетенции. Българското училище през годините загуби възпитателната си функция. Да, безспорно основната роля е на семейството, но това не означава, че в училище не трябва да се полагат усилия за запълването на дефицити в тази посока. В момента в българското училище липсва стройна система за възпитанието на учениците, а е наложително да се работи за повишаване на мотивацията им за учене и за професионалното им ориентиране, за формиране на нравствени ценности и добродетели, за превенция на агресията и тормоза.  Българското образование трябва да бъде ценностно ориентирано. Затова трябва да се подкрепи амбицията на министъра за въвеждането на учебен предмет “Добродетели и религии”, за да бъдат нашите ученици с любов, мисъл и личен пример  възпитавани в истински човешки добродетели.

Липсват и надеждни лостове за санкциониране на негативните прояви в училище, тежкия механизъм и бюрокрация възпират учителите да налагат наказания. Да не говорим, че има и случаи, при които някои родители, за да защитят детето си завеждат съдебни дела за наложени наказания. Промените, които са заложени в закона, ще улеснят процедурите за наказания и ще защитят колегите да не бъдат подложени на необоснован външен натиск.

Новите учебни програми ще са с по-малко съдържание, при това олекотено, и с акцент върху придобиването на компетентности вместо заучаването на факти, както и върху възпитанието и социално-емоционалните умения. А времето в тях, условно разчетено за нови знания, няма да надвишава 45%, за да има повече време за упражнения и затвърждаване. Имаме уверението на министъра, че темите от висшата наука ще се върнат за изучаване в университетите, а не в профилираната подготовка във втория гимназиален етап, така както е. Предвиждат се и промени по отношение на изготвянето на учебниците и помагалата, така че да бъдат реална потребност в учебния процес.

- Вие сте част от много инициативи, свързани с младите хора. Кои са най-важните от тях?

- За мен бе чест и удоволствие да присъствам и на Регионалния форум за иновации в образованието “Училището на новото време – иновативно и креативно” за Южен централен район по Национална програма “Иновации в действие”. Домакин на форума бе СУ “Методий Драгинов”, село Драгиново. Учители от 18 образователни институции представиха разработени от тях иновативни практики. Пред съвременния учител е поставена една нелека задача – от една страна сме длъжни да подкрепяме развитието на учениците, да ги интегрираме като запазват своята индивидуалност, толерантност към другия, като съхраняват националната си идентичност.

Участвах и в информационната кампания на социалното министерство и Държавната агенция за закрила на детето срещу разпространението на така наречената „дизайнерска дрога“ и мерките, които бяха предприети в тази посока.

Необходима е превенция и информираност срещу наркотиците. Именно с тази цел министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов посети училища в цялата страна, защото само чрез знание, диалог и превенция можем да предпазим младото поколение. Подкрепям категорично предложените от него мерки, а именно – за информираност на учениците, за да могат да разпознават опасностите. Те трябва да бъдат подкрепени, за да направят правилния избор. Те трябва да бъдат и предпазени, защото всяко изгубено дете е загуба за цялото ни общество.

Бих искала да отбележа, че имах възможността да участвам в прекрасни инициативи, свързани с изграждането на читателски навици още от най-ранна възраст и превръщането на четенето в любимо ежедневие. Те се реализираха в рамките на националната кампания за насърчаване на детското четене „Походът на книгите“. Събитието показа за пореден път, че срещите с книгите имат силата да вдъхновяват, да учат и да отварят нови хоризонти пред децата.

Има и още много подобни инициативи, в които се включих с удоволствие и мога да обобщя, че нашите деца са знаещи, можещи, талантливи и амбициозни. Ние трябва да създадем подходящата среда за тяхното развитие и израстване.

- В динамичния век, в който живеем, нашите деца се сблъскват и със сериозни проблеми. Какви действия предприемате за тяхното решаване?

- Работим в много добро взаимодействие с Комисията по въпросите на младежта и спорта в Народното събрание. Проведохме съвместна кръгла маса под надслов “Перспективи и предизвикателства пред младите хора в България“.  Проблемите са ясни: наркотици и упойващи вещества; затлъстяване и липса на здравословна култура; зависимост от компютърни игри и мобилни устройства; липсата на положителни примери за подражание; все по-голяма неангажираност към спорт и активности на открито; липса на мотивация за учене и професионална реализация; няма осмисленост на свободното време. В този смисъл държавата трябва да играе активна роля в опазване живота и здравето, както и за създаването на възможности за младите хора да останат и да се развиват в България – чрез работеща национална стратегия за младежка заетост, включително по-добро кариерно ориентиране, стажантски програми, стимули за работодатели, които инвестират в млади кадри, достъп до първо жилище, културна инфраструктура и културен чек, спорт, подкрепа за младежко предприемачество и иновации.

- А Вие какво ще пожелаете на всички, които са свързани с българската просвета и култура по повод 24 май?

- Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е най-светлият и обединяващ празник в духовния календар на нашия народ. Ден, в който се прекланяме пред силата на словото, духа и знанието, както и пред делото на светите братя Кирил и Методий, благодарение на които България има своите букви, своята култура и духовна опора. Обръщам се с дълбоко уважение и признателност към всички, които ежедневно, с отговорност и всеотдайност, градят бъдещето на България чрез знанието.

В лицето на учителите, директорите и всички и просветни деятели, ние виждаме носители на мисия – да възпитават, вдъхновяват и дават криле на младите хора. Благодаря за усилията, които полагат въпреки трудностите, за високия професионализъм и за моралния авторитет, който утвърждават в обществото. Тяхната роля в запазването на националната идентичност и духовност е незаменима. Пожелавам им здраве, признание, вдъхновение и удовлетворение от постигнатото.

Ваня МИШЕВА


Свързани