Писал ги е не кой да е, а персийският поет Омар Хайям
Само няколко часа, след като залите на Младежкия дом се сдобиха с нови столове, първата публика седна на тях, за да изгледа авторския спектакъл „Х“ на Боян Крачолов и Васил Дуев – Тайг, гостуващ в рамките на тазгодишния Театрален маратон.
Той се ражда по интересен начин:
- Преди няколко години бяхме поканени да направим спектакъл за
откриването на винарна
– спомни си пред „Знаме“ Васил Дуев – Тайг. - Тогава Боян Крачолов се сети за стиховете на персийския поет Омар Хайям, в които често се говори за вино. Първоначално създадохме 30-минутна миниатюра, която впоследствие решихме да разширим. В началото използвахме само рубаите (четиристишията) на Омар Хайям, но после си дадохме сметка, че трябва да добавим още. Особено предвид факта, че нашето пространство е дискотека „Ялта“, там играем. Осъзнахме, че трябва да стигаме до Омар Хайам, а не да стартираме с него.
Това, което нашият герой казва в интродукцията, е
неудобно и обикновено не се говори пред хората
Искахме да се нажежи по такъв начин драмата на сцената, че стиховете на Омар Хайям да могат да се чуят в конфликтен контекст.
Защото той ги е писал тайно. Открити са след смъртта му. В тях критикува религията, властта, разбиранията на обществото. Да се пие вино например, в исляма е грях. Както и да се говори и да се пише за това. Хайям обаче пише много за вино, че то трябва да се пие сега, а
не да очакваш, че след смъртта някъде ще те очаква вино
и т. н.
- Нашият герой е своеобразна перосонификация на много говорители – продължава младият актьор. - Говори за различни проблеми в обществото и изкуството, най-вече за разделението на наши и ваши по симпатии, по политичски възгледи, по музикални или театрални интереси, ако щете. Това разделение, това седене на групички, това да се ядем като кучета, това всеки да мрази другия – това е общо, повсеместно, среща се навсякъде.
“Защо никой не каза:
„Враг ни е тъпотата! Страх ни е от глупостта!“
- пита от сцената героят в „Х“. - Защо никой не реши да направи шествие срещу глупостта? Всякакви шествия имаме. Защо някой не поведе един поход за опазване на разсъдъка? Защото го имаме в излишък? Или защото мислим, че не ни е нужен?“.
Целият моноспектакъл е вдъхновен от стиховете на Омар Хайям.
- Той има изключителни текстове, които до този момент, поне доколкото аз знам, не са ставали тема в представления – каза още Васил Дуев – Тайг.
Неговото и на Боян Крачолов представление се играе от години у нас и е много добре прието от публика на различна възраст.
„Х“ е вторият моноспектакъл на Васил Дуев – Тайг. Наскоро се е играло
стотното представление на „Всичко на масата“ по Буковски
– доста по-различен автор от Омар Хайям. За работата по моноспектакли младият актьор признава:
- Трябва малко по-различна лична нагласа. Много колеги не рискуват с тази форма, но на мен ми харесва. Всичко зависи от теб. Каквото и колкото успееш да направиш, това е. За мен конкретно като че ли е по-лесно, отколкото на сцената да са 12 души примерно и техните енергия да трябва да взаимодействат.
Васил Дуем – Тайг игра за първи път в Пазарджик, но е гледал доста представления на пазарджишкия театър – „Нирвана“, „Музика от Шатровец“, една от дебютните постановки на Петър Денчев, на Владимир Петков по Чехов и други.
Мария ДЪБОВА