Флейтистът бе солист в концерт, който композиторът е посветил лично на него
ПАЗАРДЖИК. Преди симфоничния концерт, за който писахме вчера, поговорихме с двамата солисти. Отговорите обобщи Велислава Стоянова.
- Какви са очакванията ви от предстоящия концерт с участието на Пазарджишкия симфоничен оркестър под диригентската палка на маестро Григор Паликаров?
- Очаквами вълнуващо събитие, на което с флейтиста Бюлент Евджил ще представим нови творби на популярния турски пианист и композитор Фазъл Сай. Публиката ще чуе изпълнението на музиканта Евджил – най-добрия флейтист на своето поколение, както го определя световноизвестният флейтист сър Джеймс Голуей. Евджил и Сай са лични приятели, което прави усещането за музика още по-вълнуващо. Впечатляващото е, че композиторът Сай посвещава произведението си Концерт за флейта и оркестър на изтъкнатия флейтист Бюлент Евджил.
Щастлива съм, че за втори път гостувам на Пазарджишкия симфоничен оркестър, казва Велислава Стоянова. Преди две години свирих под диригентството на Любомир Александров. Този път ще изпълня две балади на Фазъл Сай – „Назъм“ и „Кумру“. „Кумру“ е посветена на дъщерята на композитора, когато е само на 5 годинки. Двете произведения изпълнявам солово, на четири ръце, сега за първи път с оркестър – нещо вълнуващо и отговорно.
Изключително сме впечатлени от професионализма на музикантите от симфоничната формация за това колко бързо и лесно се съчетаха нещата – оркестър, диригент, изпълнители. Заслугата е на маестро Григор Паликаров – главен художествен ръководител и диригент на оркестъра.
Концертът под надслов „Новите музикални пространства“ стана факт по проект, финансиран от Националния фонд „Култура“ към Министерството на културата, чийто ръководител е моя милост, допълва Велислава Стоянова.
- Концертът е поредното ви съвместно участие. Какво ви събра заедно? Как се открихте за музиката?
- Годината е 2019-а, когато имах честта да чуя изпълнението на флейтиста Бюлент Евджил на камерния фестивал по повод „Пловдив – Европейска столица на културата?“. Свърза ни идеята, че и двамата харесваме композитора Фазъл Сай. През 2022 г. свирихме в Русе, а миналата година – в Пловдив по друг спечелен проект към Общината.
- Освен изпълнители, с Евджил сте и прекрасни музикални педагози. Какво ви води да учите млади таланти на музика?
- Води ни желанието повече момичета и момчета да обичат и развиват музикалната си култура. Колегата Бюлент организира майсторски класове за деца за популяризиране на турската флейта у нас и по света. Моята заслуга са майсторските класове в Одринския и Измирския университет. Дадох полезни уроци на студентите, но от тях също научих много за професията музикант. Радостна съм, че младеж от Измир пожела да се обуча в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Оценявам високо колко е важен музикалният и културен обмен между университетите по света.
- Как Вие и Бюлент избрахте музикалните си инструменти – флейтата и пианото?
- На 10 години Бюлент пожелал да свири на чело, но музикалната му педагожка го насочва да опита с флейта. Причината е – ръцете му се оказват малки за големия инструмент. Затова пък ръцете и формата на устните стават подходящи за флейтата. Става така, че учителят избира на какъв инструмент да свири младият музикант. И явно не е сбъркал. Първата флейта купува баща му след завършване на Музикалната академия, но, за жалост, тя не е запазена.
Аз пък пазя първото си пиано „Рига“, руско производство, в родния си град Нови пазар, на което свиря от 5-годишна. Винаги, когато се прибирам у дома, свиря на любимото си 40-годишно кафяво пиано. И му се радвам всеки път. Изминах сравнително дълъг професионален път, от 2019 г. съм с научно-образователна степен „Доктор“ – доктор в Пловдивската академия.
- Българската публика познава ли симфонична музика на турски композитори?
- Свири се, но по-рядко. Изпълнява я Софийската филхармония. Предпочита се камерната, по-рядко с оркестър. С концертите си се надяваме да популяризираме богатата симфонична музика на Турция.
- Имате ли друга мисия в областта на културата или в живота?
- По време на пандемията Евджил осъществява благотворителни музикални срещи със стотици ученици, представяйки им фолклорна и класическа музика. Показва и пояснява що за инструмент е флейтата и как тя звучи.
Любовта към пианото пък е моята мисия с деца от детските градини, с които работя с удоволствие.
- Продължават ли съвместните ви музикални изяви?
- Категорично да. Предстои осъществяването на проекта „Творческа Европа“ с представянето на българска и турска музика у нас, в Италия, Полша и други страни.
Бюлент Евджил завършва Държавната консерватория в Турция и брюкселската Кралска консерватория. Ученик на световноизвестния виртуоз на флейта сър Джеймс Голуей от Дъблин. Ръководител е на група по флейта в Истанбулския държавен симфоничен оркестър и солов изпълнител. Участва в международни симфонични оркестри, като италианския, оркестъра на Сан Паоло и други. Също и в престижни музикални фестивали. Работи с изтъкнати диригенти и музиканти – Лорин Мазел, Леонард Слаткин, Ричард Галиано и други.
Велислава Стоянова е възпитаничка на известната клавирна педагожка Росица Михайлова в Шумен. Там учи в музикална паралелка в гимназия „Сава Доброплодни“, а после завършва Музикалната академия в Пловдив със специалност „Изпълнителско изкуство – пиано“ в класа на проф. Георги Петров. Магистратурата й е при проф. д-р Ромео Смилков. Защитава докторска дисертация на тема: „Клавирни аспекти в камерното творчество на Николай Стойков“. Пианистката е носителка на първа награда за най-добро изпълнение на творба от Шуберт от едноименния международен конкурс в Русе.
Пенка МИХАЙЛОВА