Инициативи да искате в нашата община Септември – уверява Тодорин в интервю колегите от „Труд“
Председателят на Общинския съвет в Септември Кирил Тодорин даде интервю за колегите от „Труд“, а в него говори за взаимодействието на местния ситипарламент с Общината, за финансовата децентрализация на месттната власт, за задачите за решаване пред Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/, където преди дни той бе избран за член на Управителния съвет, за което „Знаме“ писа.
„Да си председател на Общински съвет е преди всичко отговорност към общинските съветници, които са ти гласували доверие, за да си пръв между равни. Това обаче не означава, че трябва да си безразличен към инакомислещите от състава на Общински съвет. Различия като начин на мислене винаги е имало и това е съвсем нормално. Важното е да се спазва Правилника, Закона и не на последно място да се водим преди всичко от целесъобразност и практичност. Политическите различия, провокации и злонамерени действия винаги ги е имало и ще ги има. Излишно е да убеждавам колегите от другите общински съвети колко отговорна е работата на един председател. Освен това тя изисква не само професионализъм, но и някои лични качества. Нерядко се налага при сблъсък на партийни интереси да бъдеш балансьор, но винаги да заставаш на страната на гражданите, каквото и да ти коства това“, споделя Кирил Тодорин.
Относно политическата криза в страната и отражението й върху дейността на местната власт в община Септември, той коментира: „Въпреки поредицата от кризи през последните повече от две години, местната власт в Септември продължи да функционира с нормални темпове. Всяко решение, което сме взели, е било в интерес на нашите съграждани и в съответствие с амбицията ни да предприемаме адекватни мерки спрямо динамичната обстановка и процеси в страната. Въпреки множеството предизвикателства, община Септември продължи да изпълнява планираните за периода проекти. Хората не ни дават право на оправдания. Казват: "Когато е трябвало, ние сме гласували за вас!" . Работим в пълен синхрон. Понякога атмосферата е напрегната, предвид факта, че се вкарват извънредни точки в последния момент, но това е нормално. Проявяваме разбиране към администрацията, защото, както казах обемът от работа е огромен. Наясно сме, че и ръководния състав и по отделите хората не са клонинги и когато се вършат образно казано 100 неща едновременно на фона на кратки срокове няма как ако не работим в единомислие нещата да се случват“, допълва Тодорин.
На въпрос какви инициативи се реализират в община Септември, той отговаря: „Инициативи да искате в нашата община. Културни, благотворителни, образователни, природо-опознавателни и много други. Няма случай, в който по-голямата част от общинските съветници да не се включваме в тях по един или друг начин. По скоро с личен пример и принос, отколкото с някакви решения.“
По темата за финансовата децентрализация на общините, Тодорин коментира, че докато не се въведе тази децентрализация, за която само се говори, но нищо не се прави, на общините ще е все така трудно и ще бъдат пряко зависими от централната власт - независимо, че кметовете и общинските съвети се избират с много по-голяма електорална подкрепа, отколкото изпълнителната власт.
Разбира се, засегната е и темата за идеите му за развитието на /НАПОС-РБ.
„Ще дам своя принос участниците в НАПОС-РБ да получават още по голяма осведоменост чрез пряка и медийна комуникация. Организацията има важна роля в местното самоуправление. Амбициран съм да работя активно за развитието на НАПОС- РБ и за единството на председателите на местни парламенти в страната и за децентрализация. Добре е общините да бъдат финансово по-независими и да разполагат с повече лостове и механизми при осъществяване на функциите им. Смятам, че това ще засили връзката между гражданите и органите на местното самоуправление“, пояснява Кирил Тодорин, за когото е плюс, че заседанията на Общинския съвет вече са публични и в реално време, а така съгражданите му са по-осведомени.
Пълното интервю може да прочетете ТУК
(Зн)