Това бе част от програмата на 13-я Европейски форум на субектите
СОФИЯ-ПАЗАРДЖИК. С намерението да насочи фокуса към кооперациите и предприятията от социалната икономика и да даде видимост на труда на хората от уязвими групи се проведе 13-я Европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика, който е едно от най-значимите събития в календара на НС на ТПК и се организира с подкрепата на МТСП. Все още обаче няма конкретни решения за спасяването на бедстващите малки трудово-производителните кооперации, каквито са тези в Пазарджишка област. Те бяха представени от председателя на Регионалния съюз на ТПК Ангел Янков, който е и председател на пазарджишката ТПК „Младост“.
Програмата бе наситена, но
спасението на давещите се е дело на самите давещи се,
ако цитираме Илф и Петров. Проведоха се изложение на стоки и услуги на социалните предприятия и кооперации, както и конференция с цел подкрепа, създаване на партньорства и разпространение на добри практики под мотото „130 години ТПК България“. Освен модно ревю на студенти от специалност „Мода“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“ (с облекла, изработени от ТПК в Благоевград). Гостите на форума видяха щандовете на кооперациите можеха да закупят продукти с кауза.
„Представихме дейността и на нашите кооперации от областта.
За съжаление най-стабилни финансово са само „Младост“ и панагюрската „Оборище“,
докато останалите „кретат“, като най-зле е положението в ТПК „Мантарица“-Ракитово и „Труд“-Стрелча, но и в Септември не е по-розово, коментира Ангел Янков, който е начело на ТПК „Младост“ от 1997 г. и като председател не взема и една стотинка заплата, а напротив – плаща от джоба си, когато се наложи. През 2024 г. той бе преизбран за нов 4-годишен мандат начело на Регионалния съюз. В момента в Панагюрище, където развиват бръснаро-фризьорски, козметични и шивашки услуги, има 6 работещи член-кооператори и 6 неработещи членове, а в бръснаро-фризьорската ТПК „Младост“ има 8 член-кооператори и 4 наемни работници.
По време на форума се водеха дебати как ТПК могат да отговорят на новите пазарни условия, какви са ползите и рисковете от дигитализацията за малките предприятия и защо икономиката със социално лице има все по-голяма роля в постигането на устойчив модел и проспериращи общества? „Въпросът обаче е да приложим този модел и за малките кооперации, а това не става. Поддържаме постоянна връзка с ръководството на Националния съюз и с председателя доц. д.н. Владислав Лазаров,
за да подобрим поне малко положението на малките кооперации в областта
За съжаление вече кооперативното мислене по места е дефицит, а младите хора почти липсват“, коментира Янков и припомни как в Пазарджик председателката на ТПК „Възраждане“ продаде имущество за милиони, включително и на себе си като частно лице, а кооператорите пиха студена вода.
Гости на форума бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, министър Борислав Гуцанов, Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет и Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара.Тук бяха и бившият президент Георги Първанов, Надя Младенова -началник кабинет на вицепрезидента, Надежда Бачева, ректори, зам.-ректори, проф. Георги Йорданов - директор на Агенцията за хората с уврежданията, Ивайло Спиридонов – зам.-директор на Държавна агенция „Архиви“ и други.