На 25 април в Радилово отбелязва 20 години от създаването на експозиция „Делото на Лейди Странгфорд в България“, подредена от местното читалище „Зора-1903“, в построената от благодетелката сграда за болница. Тържественото честване, започва в 10 часа с поднасяне на цветя пред паметната плоча на пътешественичката лейди Емили Странгфорд и посещение на читалищната музейна сбирка за живота и делото й в страната ни след погрома на Априлското въстание. Продължава с богата Литературно-музикална програма от читалищните самодейци на Радилово, Батак, Розово, Перущица.
Радиловското читалище пази паметта за Лейди Странгфорд жива. Ежегодно отдава почит към мисията й да помага на ранените в Април 1876 г. В продължение на 20 години поддържа музейна сбирка със снимки и вещи, свидетелстващи милосърдното й дело. И разказва... Поддържа построената от нея сграда за болница и я отваря за посетители. През 2022 г. отбелязва подобаващо 195 години от рождението на Емили Странгфорд с Историческа среща на изследователи, музейни и други специалисти. Всички възпоменателни събития са уважавани от местните хора и гости, сред които кметът на Община Пещера и на кметство Радилово и представител на РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик.
________________________________________
А коя е Лейди Странгфорд? Известна пътешественичка и общественик родена през 1826 г. във Великобритания, Лондон, Мерилебон, в семейството на морски адмирал.
Пътувайки на неговия кораба на на младини обикаля света и описва видяното в книга. За пътеписа получава отрицателна рецензия от станалия в последствие неин съпруг, лорд Пърси Странгфорд – британски дипломат в Истанбул, подкрепящ България за църковна независимост във времето на Османската империя. Откъдето идва първоначалният й интерес към България.
След смъртта на съпруга си през 1869 г., Емили се захваща с обществена дейност. Редактира и издава сборник с негови текстове по политически и социални проблеми, учи за медицинска сестра, посвещава се на благотворителност, като подпомага болници, домове и кухни за бедни.
Чувствителността й към събитията в България се засилва след известията за жестокото потушаване на Априлското въстание в Батак, Брацигово, Перущица и другите населени места. Работи за формиране на британското обществено мнение за подпомагане на българите. Създава фондация за набиране на средства. Идва в България есента на 1876 и до пролетта на 1877, с дарените 30 000 британски лири, оборудва 6 болници. В най-пострадалите от потушаването на въстанието селища: Батак, Радилово, Перущица, Панагюрище, Карлово и Петрич. Снабдява с дрехи, храна, медикаменти, покъщнина жителите на 59 населени места в Пловдивско и Пазарджишко.
Преди смъртта си през 1887 г., за втори път посещава страната ни през 1884 г. - за да види напредъка и успехите на българите след Освобождението.
Делото на британската общественичка лейди Емили Странгфорд, е свързано с историята на Радилово. Местните хора и днес почитат радетелката за България във времето Априлското въстание и след Освобождението. Пазят и предават спомена за нея. В читалищната музейна сбирка се поддържа експозиция на вещи, статии и исторически факти от нейния живот. От шестте, построени от Лейди болници в България, е запазена само тази в Радилово.
Инж. Радка ЕНЧЕВА-КОЧЕВА, РЕКИЦ “Читалища“ – Пазарджик