СОФИЯ-ВЕЛИНГРАД. НПГГС "Христо Ботев"-Велинград, която е една от шестте неспециализирани гимназии, които от 2017 г. са обявени за училища с национално значение, запазват статута си и за следващите четири години. Това бе прието от Министерски съвет след като бе заложено в проект на решения, публикуван за обществено обсъждане още през януари.
Освен Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ – Велинград, област Пазарджик, за неспециализирани училища с национално значение са обявени гимназии от още четири области в страната. Предложението да запазят статута си, се прави въз основа на данните за обучаващите се в гимназиите ученици от други области на страната, несъседни на областта, в която се намира училището, от Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование. За бъдат обявени за училища с национално значение, в тях трябва да обучават се най-малко 20 ученици от други области на страната, несъседни на областта, в която се намира училището, както и определен процент от тях да бъдат с постоянна адресна регистрация от други административни области.
Междувременно във вестника писахме, че Националната ПГГС „Христо Ботев“ и Регионалната дирекция на горите-Пазарджик с много събития честваха двата значими юбилея – 100 години Седмица на гората и 100 години висше лесовъдско образование. Зам.-директорът на гимназията инж. Надежда Ганчева приветства присъстващите в конферентната зала на училището. Там заедно с преподавателите – лесовъди и учениците присъства почти целият експертен екип на РДГ начело с директора инж. Владимир Влахов. Той бе един от модераторите на кръгла маса на тема „Професията лесовъд“ заедно със заместника си инж. Цветко Водев, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП ДГС „Алабак“.
В юбилейното издание на състезанието „Горски многобой“ се включиха четиримата дванадесетокласници Иван Ганчев, Петко Дамов, Спасимир Методиев и Красимир Кичиков, които ще представят гимназията в националното състезание след броени дни. На пунктовете за стрелба с пневматично оръжие, за спортен риболов и за разпознаване в съдийския състав се включиха преподаватели и гости. Отборът направи специална демонстрация и на комбинирано рязане с моторен трион на полигона на гимназията.
Заключителната част от интензивния ден завърши в конферентната зала, където инж. Владимир Влахов връчи на инж. Надежда Ганчева благодарствен адрес по случай юбилея. С почетни плакети, грамоти и предметни награди бяха отличени четиримата състезатели на отбора по горски многобой, а инж. Влахов раздаде предметни награди и грамоти на учениците, взели участие в кръглата маса.
Награди раздадоха и от гимназията, а две от тях бяха изработени от учениците Йорданка Трендафилова (12 клас) и Красимир Пехливанов (11 клас). Трогателният жест силно развълнува инж. Василка Колчагова, която получи лично от Йорданка Трендафилова с послание своя подарък. На финала всички похвалиха инж. Колчагова за майсторски подготвения кетъринг.
Валери МАНОВ