Пазарджик

Новото ОП “Чистота“ – със система за проследяване и автоматично чистене

  14.04.2025 11:57             
Новото ОП “Чистота“ – със система за проследяване и автоматично чистене

ПАЗАРДЖИК. Визията за новото ОП „Чистота“ бе представена днес от кмета Петър Куленски и зам.-кмета Любомир Гечев, а в проектобюджета, за който писахме ТУК, за общинското предприятие са предвидени над 5 милиона лева.  Местните управници споделиха параметри за структурата на предприятието, дейностите, новата техника и готвените иновации, които да оптимизират процеса и да го направят по-качествен, а в средносрочен план да спестят и разходи за сметосъбирането и сметоизвозването, метенето и миенето, озеленяването и поддръжката на паркове и управлението на зоологическата градина, каквито са четирите основни дейности и съответно - звена, заложени в него. 

"Вече години наред качеството на услугите по сметосъбиране и сметоизвозване, миене и метене в Община Пазарджик е незадоволително – и това не е просто субективно усещане, а видима за всички реалност. В същото време ежегодно се изразходват милиони левове от собствения бюджет за тези дейности, включително ДДС и търговска печалба за външни фирми – средства, които не водят до очакваното качество. Именно затова форсираме създаването на Общинско предприятие „Чистота“, което ще даде на Пазарджик по-голям контрол и прозрачност – чрез GPS наблюдение на процесите в реално време. Съвременната техника и автоматизация на процеси ще намалят разходите и ще подобрят визията на Общината.
Със смесена система на сметоизвозване, съобразена с нуждите на отделните райони – нови контейнери от затворен тип там, където е възможно, и класически там, където е нужно, с възможност за реална обратна връзка – ще знаем кой контейнер кога е вдигнат, колко отпадък е генерирал и дали има нужда от оптимизация. С механизация на миенето и метенето на улици, което ще намали нуждата от ръчен труд, ще повиши ефективността и ще подобри качеството на въздуха, както и с оптимизация на разходите, като вместо да плащаме за печалба на доставчици, ще инвестираме в техника, човешки ресурс и иновации. В дългосрочен план тази реформа ще доведе до прецизиране на разходите и по-високо качество, защото планираме с визия, а не да реагираме на проблеми постфактум", убеден е кметът.

Подземни контейнери в по-далечно бъдеще и почти пълна автоматизация в близко време, съкращаваща човешкия фактор. Това стана ясно след презентацията.

"Ще подобрим качеството чрез подобрен контрол и с инвестиция в техниката. Една от иновациите в сметосъбирането и сметоизвозването е да преминем към автоматизирана система и чрез контейнери от затворен тип - ще се запази смесената система на контейнери, защото нее възможно насвсякъде да бъдат инсталирани подземнми контейнери - те не са удачни за зони с ниско строителство и висящи кабели", поясни кметът Куленски. Подземните контейнери са с по-голяма кубатура - 6 куб. м в сравнение с 1,1 куб.м на контейнер тип "бобър", и успешно са приложени в някои райони на София, в градове като Варна, Бургас, Перник и Русе. Те обаче ще се инсталират след време - но отсега при ремонти на улици ще бъдат предвиждани спотове за тях. Новите сметоизвозващи машини пък, освен система за проследяване, ще ангажират само един шофьор, а не и трима работници отзад, както досега. Ръчният труд няма да бъде напълно елиминиран и в метенето и миенето, макар да бъде съкратен драстично. Автоматични 6-кубикови машини за метене ще почистват големите улици и булеварди, като се предвижда една такава машина да събира по 20-25 кубика смет на ден. Малки метачни машини ще чистят централната градска част и по-малките улици.

"Нашата визия е за ефективност, оптимизация и качество чрез обединяване на мнго дейности в едно предприятие– сега имаме неефективност, външни услуги, които понякога се дублират, ниско качество и големи разходи в сравнение с други общини. Липсва механизация, разчита се основно на ръчен труд" – каза Гечев. И той, и кметът, повториха, че с подобряването на контрола (чрез джипиес-системи, видеонаблюдение и датчици за състоянието на количеството смет в контейнерите) ще се постигнат заложените цели. По думите на кмета, практиката показва, че "ще има период на преболедуване от 3 до 6 месеца". Нужно е и време, за да се проведат обществените поръчки по ЗОП за закупуване на техника. След това ще започне поетапната подмяна на контейнерите. Предвижда се до края на 2026 година в Пазарджик да бъдат изцяло подменени контейнерите с цветни такива за разделно събиране, да бъдат поставени и кафяви контейрени за био отпадъци.

За очакваните резултати ще допринесе и закупената нова техника -  378 броя затворени подземни контейнери с кубатура от 2,2 до 3,5 куб. м, 850 контейнер тип "бобър", 3000 броя кофи, както и около 30 превозни средства и специализирана техника - две автоматизирани сметосъбирачки за подземните контейнери, а за бобрбите - два нови сметовози с вградени джипиеси и три броя употребявани. Както и две големи метачки (до 6 куб. м), два броя малки (за 1,1 кубиковите "бобри"), един контейнеровоз за строителните отпадъци, един 18-тонен самосвал (употребяван), по един комбиниран и челен товарачи, малки електрокари, две употреявани цистерни с вместимост по 6 куб м, с гребло, всяка. вакуум цистерна за почистване на шахти, малки самосвалчета за придвижване на екипите, софтуер и хардуер за проследяване, който трябва да управлява целия процес.

Структурата на предприятието е ръководствоо (директор, координатор на техническата дейност, главен счетоводител и финансисти), а под него са административният отдел, оператвивните звена (споменатите по-горе четири дейности) и отделът за логистика и поддръжка. Ще се търси наемане на подходяща база за машинния парк.

Кметът Куленски призова гражданите и към търпение, но и към отговорност при изхвърлянето на отпадъци. Защото, освен че ще живеем на по-чисто място, спести ли се работа на сметосъбирането и сметоизвозването, ще плащаме по-малка такса "Смет".

(Зн)


Свързани