Регионът

Брациговското културно-просветно дружество прехвърли 100 лета

  04.03.2025 06:11             
Брациговското културно-просветно дружество прехвърли 100 лета

Дарителството за родния край е сред каузите, които горещо прегръща

ПЛОВДИВ. Брациговци отново спазиха традицията последния петък на февруари да се срещнат на престижно място в града на тепетата. Събитието организира Културно-просветното дружество „Васил Петлешков“ със седалище Пловдив. Над 250 жители на Брацигово и хора с брациговски корени пожелаха в онази вечер да се видят, да поговорят с родственици и приятели и да срещнат нови запознанства. В Пловдив живеят около 4 хиляди и 500 души с брациговски корени.

- Срещата премина под знака на 100-годишнината от организирането на Брациговското културно-просветно дружество (1924-2024 г.), която отбелязахме миналата година подобаващо – поясни за „Знаме“ председателят на дружеството инж. Данаил Търпоманов, който го ръководи от 1999 г.

Дейността на неправителствената организация е насочена в помощ на събития в областта на културата, просветата, историята и архитектурата. Отчетохме резултатите на форума.

За радост, срещата уважиха представители на големи брациговски фамилии.

Възрастен потомък на Ликомановия род

сподели как като дете гостува на баба и дядо в Брацигово. И оттогава връзката с родопското градче не е прекъсвана. Той, заедно с децата и внуците си, се връща всяка година към корените си. Трогателна история, която дава смисъл да го има дружеството.

Две книги на брациговци получиха гласност на сбирката. „Боят около  Брацигово в 1876 г.“ с автор Атанас Мишев е издадена в Пловдив през 1881 г. Преиздаването й е дело на Комитет „Памет“ с председател вече покойният Владимир Батаклиев, както и с помощта на Дружеството. Така ценната книга отново видя бял свят. Брациговецът Атанас Мишев участва в подготовката на Априлското въстание от 1876 г. в Брацигово. След Освобождението се отдава на просветна дейност. Бил е и учител.

В другата книга –

„Словохранилище“ на брациговските думи и изрази,

роденият през 1956 г. брациговец Христо Дюнков представя характерни за брациговския диалект думи и изрази, както и съвременното им звучене. Например думата „деруга“ със значение „дебела черта, белег“. Написаното от автора е важно за запазване етимологията на стари думи и изрази, някои от които все още се употребяват в разговорната реч. Хубаво е, че много от присъстващите отнесоха вкъщи двете книги.

Част от събитието бе и изложбата на брациговската художничка

Живка Аджеларова. Празничната вечер завърши с томбола, български хора, наздравици – до следващия февруари.

Председателят инж. Данаил Търпоманов сподели за смисъла да го има дружеството и смисъла за дарителството:

- Събраните чрез дарения суми влагаме в подкрепа на важни за града обекти. За ремонта на камбанарията на местната църква „Св. Йоан Предтеча“ осигурихме 11 500 лева. За изграждането на параклиса „Света Богородица“ в курорта Атолука дарихме 18 000 лева. 11 000 лева пък са сумите за издигане на паметен знак, посветен на брациговските майстори – строители, който краси градинка в града.

Помогнахме на Комитет „Памет“ с 6700 лева за преиздаване на ценната книга „Брациговските майстори – строители“ с автори арх. Пейо Бербенлиев и брациговецът Владимир Партъчев. Сумата от 4700 лева е от брациговци и бивши възпитаници на закрития Строителен техникум.

Поканените архитекти, инженери, техници

и други възпитаници на училището откликнаха с най-голямо желание и предоставиха по няколкостотин лева. Искам да уточня, че 2000 лева от общо 6700-те лева са дарени от Регионалната камара на строителите в Пловдив, чийто зам.-председател бях. От мое име и от името на ръководството на дружеството изказваме нашата благодарност към добротата на хората, които ни подкрепят.

Началото си Дружеството води от далечната 1924 г., когато родолюбиви пловдивски брациговци решават да организират земляческа сбирка. Наричат я на името на героя-мъченик от Априлското въстание Васил Петлешков. За първи председател е избран

Васил Тодовичев, по-известен в родното си Брацигово като дядо Цильо – бръснаря

С годините земляческата сбирка се превръща в Дружество – място за обсъждане на проблеми от живота и обществото. Така вече един век работи Културно-просветното дружество „Васил Петлешков“.

- Всичко, което правим на ползу роду, е смисълът да го има дружеството още дълги години, пожела председателят инж. Данаил Търпоманов.

Пенка МИХАЙЛОВА


Свързани