Спорт

Стефани влезе в Топ 3 на “Мистър Юнивърс“

  30.11.2024 08:52             
Стефани влезе в Топ 3 на “Мистър Юнивърс“

Влюбената красавица направи впечатляваща шампионска серия само за една година с културистична мусака

При дебюта си да влезеш в Топ 3 и Топ 5 при девойките и жените на „Мистър Юнивърс“ е нещо невероятно. Стефани Борисова обаче го може. Тя е на 25 години, от София, в Пазарджик е от 8 месеца. От 7-годишна започва да тренира художествена гимнастика в столичния клуб „Илиана“ на Илиана Раева. На 17 се изкушава от фитнеса, но продължава да печели медали на килима в конкуренция с грациите още 3 години. През май писахме, че тя бе една от състезателките на СК „Динамик“ (Пазарджик), донесла титла и медали от историческото европейско първенство по културизъм и фитнес.

Стефани бе обявена за “Мис Модел“

до 24 години, а освен това спечели и титла на жени над 163 см. На сборната категория „Оверал“ тя зае третото място и се окичи с бронз. Европейското бе организирано от президента, треньор и инструктор на „Динамик“ инж. Никола Гюлеметов като президент на младата българска федерация към WABBA International (официалното наименование на структурата е WABBA International България). Впоследствие Стефани спечели и турнир “Хеброс” и Държавното първенство в Пазарджик, което й даде право на участие преди дни на световното в Будапеща.

Така на „Мистър Юнивърс“ сега е втора на девойки и пета на жени от 15 дами

в категория „Мис Модел Бикини“. „Мистър Юнивърс“ е еквивалента на „Мистър Олимпия“ в САЩ. Първото е за аматьори, а второто за професионалисти. Феновете знаят, че Арнолд Шварценегер първо печели младежи на „Юнивърс“ и после като професионалист триумфира на „Олимпия“. Днес обаче на „Мистър Юнивърс“ има вече и про-категории. Това е състезанието от най-висок клас в Европа – като Висшата лига на Англия във футбола. Тук са най-големите награди и най-силните спортисти. Стефани обяснява пред наш репортер, че в Будапеща имало състезатели от 37 страни, включително Камерун и Конго.

„Беше много силно състезание – макар че то всяко състезание, на което съм била, си е силно, но и различно, защото конкуренцията е различна.

Бях на 17, когато започнах с фитнес - покрай брат ми

Нашите не бяха много очаровани, особено баща ми, но сега поне майка ми и брат ми ме подкрепят. В художествената гимнастика бях дълги години, имам доста постижения, но някак си това не беше моето. Бях в Спортното училище на „Левски“, гордеех се, че съм в един от най-силните клубове, но нещата накрая някак не се получаваха естествено. И аз, по-малката сестра, гледах как брат ми тренира сериозно, и започнах и аз. Нямах никакви резултати и след като разбрах, че сам човек не може да направи нищо, даже да гледа най-добрите в интернет, започнах да си търся треньор. Намерих един, втори, трети… И така смених шестима треньори, докато не открих Никола Гюлеметов. Много е важно да намериш твоя човек. Започнахме работа с него и резултатите дойдоха бързо“, обяснява Стефани.

Освен треньор,

в негово лице тя намерила и голямата си любов,

а това със сигурност е допринесло за формулата на успеха. За да влезе толкова бързо в екстремна форма, се полагали по-драстични и по-трудни тренировки, с повече кардио, по-малко вода. Сутрин по час и половина и вечер по два часа всеки ден момичето прекарвало в залата.

„Тук правя повече лишения, защото в гимнастиката бях по-малка и не съм се замисляла, а и там карах на метаболизъм – природно съм гъвкава и ми се получаваха съчетанията. Гимнастиката много ми помага не само за дисциплината и търпението, но и в позинга на състезания, и в залата, а и в живота“, обяснява шампионката.

„Стефи дойде при мен месец преди европейското.

При жените подготовката е малко по-различна от тази при мъжете

Моите състезателки всички са натурални, само на добавки“, обяснява Никола Гюлеметов. „Но след всяко състезание, след направено обезводняване, тялото е като гъба. Затова правим редуване на булк-период (за качване на маса, б.р.) с орелефяващ период. След първото състезание обаче нямахме време за булк-период, който „яде“ повече въглехидрати. За да влезе в някаква форма й трябваха поне 5-6 месеца, а после за 2 месеца й бях вдигнал въглехидратите, за да се освежи и да се подготви за последните състезания. Пак беше на режим, но не на строга диета. Имаше и чит-мийл („мръсно хранене“, б.р.), защото то помага. Например – яде й се баница. Отиваме, взимаме пълнозърнести кори, извара и яйца

и правим културистична баница

Няма нищо общо с мазната баница, но лъжеш мозъка. Телешкото с ориза го пълним в чушки и всичко е под грамаж. Ние си правим сами каймата, взимаме телешки шол, мелим го, а вместо кисело мляко слагаме скир, който е високопротеинов и само с 0,1% мазнини. С мусаката по същия начин – размерена и разделена на порции със сметнати калории. Е, не е като мусаката на баба с олиото, но пак Стефани яде мусака. Няма как да не се караме, но не е лесно да издържиш цяла година в такъв режим. Последното състезание много я бях изцедил и цяла седмица спеше по автобуси, по самолети, навсякъде“, смее се треньорът. Той не е виждал такъв състезател – с толкова постижения за една година. Можело и още повече, но финансите не стигнали за последните две престижни състезания от сезона - в Италия и Португалия. Но само таксите на едното са 200 евро , толкова струват и грима, прическата и боята...

Перспективите за Стефани

След като спечели всичко възможно на девойки и се представи много добре на жени, сега ще си почине от състезания. При жените в горната категория „Бикини фитнес“ й трябват още 1-2 години сериозна подготовка и надграждане на самата мускулатура. Без стероиди това

няма как да стане за 3 месеца. Тя дошла в Пазарджик с тегло 59 кг при 174 см височина и състезателната й форма сега е около 55 кг. В горната категория на тази височина и трябват 5 килограма мускулна маса повече, за да бъде в основен период да е поне 64 кг и на сцената - 60 кг.

„В Пазарджик се преместих по любов. Вече съм и треньор – изкарах диплома и тренирам пет момичета в залата – доволна е Стефани. „Имаме много симпатично отборче, а сега ще имам време и за готвене.

Обожавам да готвя - още преди фитнеса

Много обичам да правя сладки неща. Сега обаче няма да са чак толкова здравословни. Най-голямата ми страст е да правя торти. Като ги приготвя, ми харесва да ги дам на някого, не толкова да ги хапвам. По принцип импровизирам – никога не гледам грамаж.

Например взимам пандишпанови и шоколадови блатове

–много ги обичам, пека си ги, правя си ванилов крем или маскарпоне, слагам плодове и я заливам с шоколад… Мусака също правя“ – смее се Стефани, която от следващата седмица пак е залата. „Обичам готвенето, но искам да съм треньор. Усещам, че това е моето“, убедена е тя.

Дочо ЧАНЕВ


Свързани