За историята! Хебър отива на полуфинал за Купата!

28.02.2024 16:35

ПАЗАРДЖИК. Хебър победи Пирин с 2:1 в четвъртфинала от турнира за Sesame Купа на България и то напълно заслужено! За пръв път в своята 106-годишна история представителният ни тим отива на полуфинал в турнира за Купата на България, както и за пръв път игра четвърти четвъртфинал във втория по сила футболен турнир у нас. Победното попадение в четвъртата минута на 6-минутното продължение бе дело на новото попълнение - "диамантената" резерва от Сенегал Шейх Диаманка, който дебютира с гол и при победата над Локомотив в Пловдив. Иначе резултатът в мача бе открит в добавеното време, когато Георги Каракашев падна в наказателното поле на Пирин при единоборство с Венцислав Бенгюзов, а реферът Красен Георгиев, който отиде да гледа мониторите на ВАР след кратко съобщение в неговата слушалка от ВАР-реферите, посочи бялата точка и даде жълт картон за Бенгюзов. Точен бе Георги Вълчев, който с премерен изстрел откри резултата - 1:0.

След 59 минути игра благоевградчани изравниха -  Андрей Йорданов получи точен пас вляво и пусна успоредно подване към Иван Тасев, който излъга Дебърлиев - 1:1.

В 80-та минута Олексий Збун отбеляза, но след разглеждане с ВАР бе маркирана засада на украинеца, който от началото на сезона има два гола. В добавеното време и Ангел Бастунов вкара топката зад голлинията на Ковальов след отлично отклонение на Шейх Диаманка, но и тук бе маркирана засада.

Мачът бе двуостър от самото начало, макар готите да имаха по-чистите положения - две до почивката, дело на Комано и Бенгюзов. Хебърци обаче и тогава търсеха пространства и играеха със сърце и дух. След почивката "гробарите" вдигнаха още повече оборотите, а изравнителният гол не ги смути - напротив. През втората част те бяха по-активно търсещият развръзката отбор и напълно заслужно Съдбата ги възнагради.

А после - после дойде еуфорията...

Какво каза старши треньорът Любослав Пенев след историческата победа, четете ТУК.

Състави: Хебър: 1. Петър Дебърлиев, 24. Лазар Марин, 7. Георги Вълчев, 33. Стефан Цонков (ж.к.), 21. Божидар Пенчев (78 - Збун), 99. Георги Каракашев, 75. Йохан Н’зи (78 - Тисовски), 13. Архан Исуф, 10. Ангел Бастунов (ж.к.) (90+7 - Б. Божуркин), 9. Николас Пенев (71 - К. Колев), 17. Марк-Емилио Папазов (71 - Диаманка);

Пирин: 12. Максим Ковальов, 5. Николай Бодуров (60 - Ягодинскис, ж.к.), 38. Александър Дюлгеров, 6. Андрей Йорданов (ж.к.), 7. Асен Дончев, 4. Айуб Абу (83 - М. Георгиев), 73. Венцислав Бенгюзов, 83. Христо Попадийн (ж.к.), 11. Иван Тасев (60 - Есало), 19. Юго Комано, 14. Данило Полонский (60 - Лузаядио).