Пазарджик

Осем есенни храни – вкусни и полезни

  12.11.2023 08:18             
Осем есенни храни – вкусни и полезни

Есента е в стихията си. Въпреки очакваното затопляне, сутрин се обличаме дебело, денят е по-кратък, а разноцветните багри на листата по и под дърветата ни подсказва, че есента е най-богатият на плодове и зеленчуци сезон – също толкова многоцветни, но и сочни и вкусни. Разнообразието наистина е впечатляващо, затова трябва да го използваме пълноценно. Освен радост за окото и небцето, цветните есенни зеленчуци и сочните плодове, богати на хранителни вещества и фитохимикали ще ни помогнат да изградим имунитета си и да подготвим организма си за дългите зимни месеци. Денят на вси светии, Хелоуин, премина, но това не значи, че няма да започнем с тиквата.

Тиква

Видим ли ги подредени по пазарските сергии, значи есента е дошла. Тиквата е добре заредена с полезните бета-каротин, витамин С и фолиева киселина. Дори техните семки са богати на хранителни вещества и са добър източник на цинк и Омега-3 мастни киселини. Тя има и друго полезно нейно свойство. Студеният есенен вятър има негативно влияние върху кожата ни. Тя изпръхва и става суха. Правейки тиквата част от ежедневния ни хранителен режим, можем да помогнем на кожата да се справи с неблагоприятното време, като я овлажнява и подхранва. Заради здравословните и вкусовите й свойства неслучайно я наричат „десертът на императора“.

Ябълки

Те са задължителни за есенното ни меню. Те съдържат флавоноиди, които са един от най-мощните антиоксиданти. За здравето са универсални –  най-лесно почистват зъбите след хранене, но и намаляват риска от ракови заболявания. Ако ви трябват поне още две причини, за да ги включите във всекидневното си меню, особено през есенния сезон, ето ги. Първо, имат силни противовъзпалителни и антиалергични свойства, които могат да се борят с общи инфекции и алергии, които са често срещани през този сезон и второ – те действат отлично на кожата ви, като я поддържат здрава и красива.

Джинджифил

За него знаем, че има загряващо действие, което го прави изключително подходящ за хладните есенни дни. Независимо дали ще бъде под формата на чай, туршия, настърган с мед или като подправка, ползите от този корен са много. Джинджифилът лекува кашлица, настинка, налепи по гърлото, успокоява стомаха, помага при гадене, проблеми с  храносмилането. Според последни проучвания, джинджифилът действа като естествено противовъзпалително средство и е добър помощник при мускулно-ставни проблеми.

Пащърнак

Той е кореноплоден зеленчук от семейството на моркова и не е за пренебрегване фактът, че е богат източник на фибри, витамин С, желязо и калций. Пащърнакът расте в изобилие в по-студените райони и е основно зимен зеленчук. Той има леко сладък и деликатен вкус, поради което е подходящ да се яде суров или леко сготвен на пара. Идеален е за супи и ястия с различни зеленчуци.

Праз лук

Закъде без него? Есенният заместител на лука регулира кръвното налягане и храносмилателните процеси. Освен това е чудесен източник на фолиева киселина, калций, магнезий. Може да се хапва пресен, като се добави към лютеница или друга салата и разядка. Но задушен и печен също е много вкусен. Баничките с праз и гъби са едно от есенните ястия, които непременно трябва да опитате, съветват кулинари.

Червени боровинки

Именно  есента е сезонът на тези вкусни, сочни и здравословни плодове. Те са нискокалорични и буквално натъпкани с полезните за сърцето антиоксиданти – антоцианини. Много са полезни при лечението на заболявания на венците, възпаления в устната кухина,  инфекции на пикочните пътища, както и при различни форми на рак. Може да намерите пресни червени боровинки през месеците от септември до декември. Хапвайте ги с кисело мляко, пийте ги под формата на сок или ги използвайте за различни сосове.

Кестени

Те имат високо съдържание на витамин В6, действат подмладяващо на кожата и подсилват цялостност имунната система. Подходящи за крем супи, яхнии, тестени ястия. Печените кестени пък са идеалната междинна закуска. Но не подценявайте и вкуса на варените кестени. А защо не и супа? В Готвач.бг например има интересна рецепта за веган супа от кестени. Около 500 грама кестени се измиват и се поставят в тенджера с вода. Варят се около 20 мин. След като времето мине, котлонът се изключва, но капакът остава затворен за още половин час. Обелете кестените и отделете настрани. Нарязвате на ситно 1 глава лук и 1 морков, 2 скилидки чесън и се слагатв средно нагрята вода, в която сме сложили и малко зехтин. Щом зеленчуците омекнат, се добавят обелените ядки от кестените и се налива около половин литър вода. Супата се подравя със сол и черен пипер на вкус, както и със суха мащерка, оставя се да ври половин час, а после се пасира до еднородна смес. Сервира се топла.

Сладки картофи

Те са познати още като батати, въпреки името си, не принадлежат към същата група на другите картофи. Те са богати на витамин А, витамин С и B6, мед, натрий и др. Един среден размер сладък картоф дава дневните нужди на организма от витамин А и една трета от Витамин С. Сладките картофи са отличен източник на растителни протеини, при това са и с ниско съдържание на калории. В сравнение с другите зеленчуци, съдържащи скорбяла, те имат ниско съдържание на захар и са добър регулатор на кръвната захар. Яжте ги топли за най-добър вкус.

За още есенни храни, задължителни в менто ви, четете само в книжния ни брой.

„Знаме“

 


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ФОТО И ВИДЕО ЗАСНЕМАНЕ НА ВСЯКАКВИ ТЪРЖЕСТВА, DJ ЗА ВАШИЯ ПРАЗНИК - 0888 974818

ДАВАМ АПАРТАМЕНТ ПОД НАЕМ. 0884 777 903 / 0888412845

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 0888 516 825
Всички