ПАЗАРДЖИК. Информационен ден по проект „Специализирани услуги за деца от ромски общности в конфликт или контакт със закона“ на Фонд за превенцияна престъпността ИГА. В рамките на събитието социологът-анализатор Тихомир Безлов и други експерти по проекта разговаряха с представители на всички заинтересовани институции от Пазарджик - председателят на Районен съд Пазарджик Христо Георгиев, районният прокурор Радослав Бакърджиев, Цветелина Арапова – директор на РД „Социално подпомагане”, Николета Узунова – началник на отдел „Закрила на детето” към РДСП, Бисерка Трайкова – секретар на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, зам.-директорът на ПГ по текстил и фризьорство Истирка Топуркова, представители на „Охранителна полиция” и Детска педагогическа стая при ОД МВР.
Андрей Момчилов, експерт по проекта, припомни работата по сходен проект преди няколко години, който създаде Център за правата на децата. Така от октомври 2022 г. ИГА изпълнява настоящия проект (финансира се от Програма „Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм, а партньори на ИГА са фондациите „Рома“-Лом, „Рома“-Пловдив и Save a Child – Норвегия), който трябва да въведе и развие
ефективен интегриран подход, насочен към подобряване на статута и възможностите на децата
в контакт със закона в три ромски общности в България - Пазарджик, Пловдив и Лом. „Тук не говорим за някакви крещящи нарушения на правата на децата, по-скоро за неглижиране на някои права, за недостатъчно добро предоставяне на възможности да си упражнят правата, за недобро предоставяне на информация, за недостатъчно изслушване на децата, дори в рамките на процедури, предвидени от закона”, каза Момчилов и илюстрира с предходно негово проучване, според което само в 10-15 % от делата средногодишно деца биват изслушвани в съда, макар делата да ги касаят.
Досега практиката показва, че в Пазарджик повечето случаи са за деца в риск от отпадане от училище. Мотивация почти няма (освен за бъдещи фризьори и шофьори), но има много непълни семейства. Все повече са случаите, когато детето се отглежда от баби и дядовци.
Тихомир Безлов пък провокира дискусия
с представянето на конкретни резултати от проучването в трите ромски общности и анализ на потенциала за провеждане на консултативен процес в трите региона. Оказа се, че има съществени различия в проблемите в различните градове, има и тенденции, които са сходни. Като обезлюдяването на турските и ромските общности, което в Пазарджик е над средното за страната - около 50% (причината е трайното установяване в чужбина). Или повишаването на доходите на ромските домакинства като цяло. И причини, които са сходни – например за отлива на децата от училище.Така все повече деца попадат в графата „силно маргинализирани” и влизат в конфликт със закона.
Миро СИВКОВ