Четвъртък, 25 Яну 2024
 
Регионът

Иззеха 9 живи муфлона и ценни ловни трофеи от стопанство на професор

  26.10.2023 08:55             
Иззеха 9 живи муфлона и ценни ловни трофеи от стопанство на професор

Подавал сигнал, че мечка правела набези в стопанството му, но дали откритият мечи череп не е друг?

ФОТИНОВО. Девет живи муфлона са иззети  от заграден частен имот в край баташкото село, както и ценни ловни трофеи, а засега няма представени документи за произход, научи „Знаме”. Екипи на Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция по горите и Регионалната дирекция на горите в Пазарджик са взели с разписка за отговорно пазене трофеи от мечка, лопатар, сръндак, лос, муфлон, препариран глухар. Собственик е

уважаван професор по дентална медицина с известна клиника в София,

който нито по време на проверката, нито до момента, е представил документи за произход. Днес изтича 10-дневният срок, в който трябва да стори това.

От няколко институции потвърдиха за проверката, включително от МЗГХ. От министерството обещаха да излязат с официален отговор на нашето запитване.

В сигнал до министрите на околната среда и водите, и на земеделието и храните, и до изпълнителните директори на ИАГ и БАБХ се твърди, че в стопанството в местност Крегня се отглеждали без разрешение още сърни, диви прасета, глухари, диви патици и други защитени видове, заловени с капани. Такива обаче не са открити.

„Наистина има такава проверка. Констатирано е наличието на живи муфлони в заграждение със стабилна ограда с мрежа.

Иззети са ловни трофеи, включително череп от мечка

Дадено е предписание на собственика да представи документи за произход и ветеринарен сертификат”, коментира пред „Знаме” директорът на РДГ-Пазарджик инж. Владимир Влахов.

Възможно е собственикът на имота да е  отстрелял въпросните животни с нужните разрешителни или да ги е закупил от други колекционери.

В района на Фотиново коментират, че професорът и синът му – също стоматолог, са свестни и точни хора, и едва ли са престъпили закона. Но има и такива, които казват, че незаконно залавяли и отглеждали диви животни без разрешително, дори имали пререкания с горски служители от Държавно ловно стопанство „Борово” относно

изградено незнайно от кого незаконно чакало на територията на стопанството

в местността Вълча поляна.

Муфлонът не е защитен вид от Закона за биологичното разнообразие, не е включен в Червената книга на Република България и е разрешен за лов. Отглеждането му в домашни условия пък става с разрешение на регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ). Въпреки успешната аклиматизация на европейския муфлон в редица страни, включително и в България, на родните му острови популацията е уязвима вследствие на лова и заради кръстосване с домашни овце. Глухарят и мечката обаче са защитени видове и са включени в Червената книга.

Статутът за отстрелване на кафява мечка е със строг режим

и това се прави само по изключения. По закон мечка се отстрелва само след разрешение на земеделския министър (квотата е свита до няколко броя годишно и то – ако е доказано, че мечката е стръвница, а понякога има и подусловие тя да бъде мъжка), а глухар – след разрешително на съответната РИОСВ. Същевременно има данни, че собственикът на стопанството край Фотиново е подавал сигнал в РИОСВ-Пазарджик, че мечка е правела набези в имота му. На профила на един от собствениците във Фейсбук има снимки с множество ловни трофеи, включително кожи от мечка и вълк, и препарирана мечка, но не е ясно дали са правени в стопанството или не. 

От регионалната екоинспекция  заявиха пред „Знаме”, че събират данни по случая и в най-скоро време ще излязат с официална информация по случая.

Върбан ВИЧЕВ

 


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 0888 516 825

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ: ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР И ГРИМ, 0888 616 438.

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 0888 516 825
Всички