В сградата му е експониран „първия кабинет по физика у нас“, а преди дни 3 момичета проследиха пътя на розата с актьорска игра
В Българския културен институт в Братислава бе открита изложбата „Мильо Маринов Балтов – Романтичният образ на вярата” на Историческия музей в Стрелча. Тя е първата им зад граница и се осъществи по покана и под патронажа на Н. Пр. извънредния и пълномощен посланик на Република България в Словакия Васил Петков.
Творчеството на Мильо Балтов се отличава с особено внимание към детайлите. Веднъж познати, картините му не могат да бъдат сбъркани. Той е
не само художник, но и учител, реставратор, иконописец, живописец, кмет, войник, обществен деятел
Неговото име заслужава да бъде запомнено, наред с имената на други видни стрелчани.
Гости на събитието бяха Негово Превъзходителство посланика на Република България в Словакия Васил Петков и консула на Република България Габриела Примова.
Директорът на Български културен институт Ваня Радева откри събитието. Н. Пр. изказа възхищението си от творчеството на видния стрелчанин.
Благодарим на Общинския Съвет в Стрелча и на кмета на община Стрелча инж. Георги Павлов за оказаната подкрепа в осъществяването на тази изложба, посочват от музея.
На 10 септември пък, в сградата му в Стрелча, имаше красиво събитие, посветено на
течното злато на България - ROSA × DAMASCENA: РЕНЕСАНС ИЛИ УПАДЪК
Историята на добиването на розовия цвят беше представена по един интересен и затрогващ начин от три млади и амбициозни момичета. Чрез снимки, текст и впечатляваща актьорска игра те помогнаха на гостите на събитието да проследят пътя на розата – от добиването на цвета до така популярното по цял свят розово масло. Събитието бе реализирано с подкрепата на Национален фонд „Култура”.
А от тази седмица Историческият музей в Стрелча е домакин на фотодокументалната изложба на Националния музей на образованието – Габрово „Първият кабинет по физика. Приносът на Иван Гюзелев за експерименталното образование“. Подредени са 24 цветни табла, които проследяват
появата на физиката през 20-те г. на XIX в. като учебен предмет и българския принос в създаването на учебници и помагала
по физика в периода от Възраждането до 40-те години на XX в.
Показан е екземпляр на първия български учебник по физика „Извод от физиката” – 1849 г., съставен от Найден Геров. С него авторът въвежда френската метрична система и създава първите физични понятия.
Изложбата акцентира върху ролята на Иван Гюзелев – учител в Главното мъжко училище в Габрово и създател на първия кабинет по физика в страната през 1872 г. Горещ привърженик на експеримента, той въвежда модерен метод в преподаването и включва учениците в представянето на физични
опити и демонстрации
Представено е ,,Ръководство към физиката” (I-во издание – 1874 г. и II-ро издание – 1895 г.) от Иван Гюзелев. Учебникът въвежда първите закони и формули на езика на математиката и е определен като най-систематизиран и добър за времето си.
Посетителите могат да видят уреди и апарати от физичния кабинет и метеорологичната станция, която е една от първите в страната, създадена преди 136 години в двора на Държавната мъжка реална гимназия в Габрово. Изложбата ще гостува на музея в Стрелча до 16 ноември 2023 г.
(Зн)