Четвъртък, 09 Nov 2023
 
Други

50 000 акта за лични документи не стигат до глоби в МВР

  07.08.2023 07:42             
50 000 акта за лични документи не стигат до глоби в МВР

Милиони левове остават неприбрани в хазната, а нарушителите стават по-нагли

За последните 5 години средногодишно по около 50 000 акта за съставяне на административни нарушения по Закон за българските лични документи (ЗБЛД) остават без издадени наказателни постановления или такива са издадени, но не са връчени. В частност в ОД МВР Пазарджик има невръчени и 1850 от издадените НП за периода от началото на 2019-а до настоящия момент. Адвокат Стефан Малинов от АК-Пазарджик е изискал информация по Закона за достъп до обществена информация от МВР и от всички 28 областни дирекции на МВР (включително СДВР), както и от РД „Гранична полиция”, и от Военна полиция, и от Министерството на отбраната (в МО нямат информация за издадени актове и НП на военнослужещи и членове на цивилния компонент от структури на НАТО на българска територия).

„Цифрите са огромни - съгласно предоставената информация от МВР, около 50 000 акта за съставяне на административни нарушения по ЗБЛД остават без издадени наказателни постановления. Още повече, след като бъдат издадени същите не се и връчват. Има проблеми в МВР, които едва ли биха могли да бъдат решени с последното искано увеличение на заплатите”, казва велинградският адвокат Стефан Малинов пред наш репортер. И допълва, че тези проблеми са належащи за решаване, защото държавата губи милиони левове.

Пред „Знаме” полицаи коментират,

че има  обективни причини за големия брой висящи наказателни постановления. Според Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), нарушителят има 7-дневен срок за обжалване. Когато това стане, прекият началник на актосъставителя може да прецени, че възражението има основание и сам да прекрати административно-наказателното производство с мотивирана резолюция.

„Това може да стане, ако наказващият олрган прецени, че деянието, описано в акта за установяване на административно нарушение, не е извършено или не съставлява нарушение, ако нарушението не е доказано по несъмнен начин или пък не е доказано участието на лицето в това нарушение. Когато актът е съставен след изтичане на сроковете или нарушителят не е предупреден по реда на закона”, казват актосъставители от пазарджишката дирекция на МВР. Те признават, че понякога началниците им прекратяват производствата,

защото не е спазвана сравнително новата разпоредба

на чл. 43, ал 5 от ЗАНН (в сила от края на 2021 г.), при връчване на препис от акта в 7-дневен срок нарушителят да бъде уведомен писмено за правото му в 14-дневен срок да отправи предложение до наказващия орган за сключване на споразумение за приключване на административнонаказателното производство. Именно това уведомяване понякога се пропуска, а и често се правят грешки в съдържанието на акта, а изискванията за реквизита на този документ са императивни. Същевременно много от тези наказателни постановления отпадат по давност – например когато нарушителят не може да бъде открит на адресната си регистрация или на посочения от него адрес.

Материята на давностните срокове е сложна,

но давността на наказателното постановление е 2 години, когато наложеното наказание е глоба – според тълкувателни решения на Върховния административен съд, който приема хипотезата на чл. 82 на ЗАНН). Друг е въпросът, че има и случаи, когато давността е настъпила, а нарушителят продължава да бъде търсен. Защото и абсолютната погасителна давност не отпада служебно, а трябва получилият писмо да подаде молба и да се позове на изтеклия срок.

Какво показват цифрите по ЗДОИ

Разбира се, най-големи са цифрите при СДВР (37 269 невръчени НП, като в пъти най-големи са тези за 2019-а – 12 182). Във „Военна полиция” няма издадени актове и постановления, а в ОДМВР-Габрово не се води статистика на невръчените НП (иначе броят на издадените такива е 17 843, а на АУАН 0 20 268). Стряскащо голям е броят на невръчените постановления и на територията на ОД МВР-Плевен – 4368. Докато в ОД МВР-Бургас, където е и външната ни граница, невръчените НП са само 447 броя. В ОД МВР-Перник например са 836, в ОД МВР-Ловеч – 554, докато в ОД МВР-Кюстендил са 1305… В съседната на пазарджишката дирекция ОД МВР-Пловдив невръчените НП са 2506, в ОД МВР-Варна са над два пъти повече – 5336. В ОД МВР-Видин гонят кота „3000”...

Ако се направи съпоставка по разбивки, в някои дирекции е тревожен темпът на покачване на невръчените НП. В ОД МВР-Хасково „висящите” постановления са 20, 17 и 36, съответно за 2019-а, 2020-а и 2021-а, докато за 2022-а са 203, а за шестте месеца на 2023-а са 239! В ОД МВР-Велико Търново от 5 до 56 расте броят на невръчените НП в годините 2019-2022, а за последните 6 месеца те са 239…

Статистиката е стряскаща и в МВР трябва да затегнат „течовете” на неприбраните пари на нарушителите. Така и държавата губи, и неглобените стават по-нагли, а добрият пример за обществото никакъв го няма.

Върбан ВИЧЕВ

 


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 0888 516 825

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ: ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР И ГРИМ, 0888 616 438.

КУПУВАМ ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ. 0888 516 825
Всички