Видеата му имат над 35 милиона гледания, с много от феновете си заедно са пораснали
ПАЗАРДЖИК. При пълна зала и в изключително приятелска атмосфера премина фен срещата с един от най-разпознаваемите влогъри у нас Цветослав Цонев – Цуро. Събитието бе част от тазгодишното издание на фестивала „Арт идея, арт алея“, а домакин бе Coworking space Pazardzhik. Присъстващите бяха предимно млади хора, задаваха много въпроси и свободно дискутираха с госта всичко, което ги вълнува.
Освен влогър, Цветослав Цонев – Цуро е и кинорежисьор и продуцент. Прави своя дебют в късометражното кино с филма „Със сигурност“, който печели награда на “Art Film Awards” – 2021 и е финалист на фестивала “ICAN/LAX International Film Competition” – 2021. Издава и първата си книга – „Блендер”, която е своебразно продължение на видео съдържанието му в YouTube. В Пазарджик той разказа как се създава видео съдържание, какво го мотивира и как се развива през годините.
А ето как отговори на въпросите на „Знаме“:
- Кинорежисьор и продуцент с дебютен филм, който му носи награди. Как стана така, че такъв човек се увлече по влогърството?
- Двете неща са взаимносвързани - киното е бащата на влоговете. Когато започнах, бях съвсем малък. Нямах техника, развит мозък на възрастен и представа как се създава един филм, нормално беше да клоня към влоговете - нещо, което човек сам прави в стаята си, за да изрази чувствата и гледната си точка. Малките крачки, които съм извървял досега, ми помогнаха да усъвършенствам способностите си в много други направления от тази сфера - организация, монтаж, измисляне на сценарий, писане на диалог, заснемане, рекламиране и т. н. От 2010 година досега съм написал, заснел и монтирал над 14 часа видеа - това са близо 10 пълнометражни филма, общо гледани над 35 милиона пъти. Разбира се, има огромна разлика между влогове и филми, но е абсолютен факт, че това упражнение ми е помогнало да разбера какво искам да видя пред камерата и по-късно на екрана.
- Какъв път измина до момента на това поприще?
- Изминах дълъг и мъглив път досега, но знам че той е само малка част от общото пътуване. Когато искаш да градиш кариера, трябва да бъдеш търпелив и спокоен. Ако сбъднеш всичките си мечти на 20 години, какво ще правиш през остатъка от живота си? Затова се стремя да не гледам назад с носталгия, да не съжалявам за грешки и да се наслаждавам максимално на ситуацията си в момента - предпочитам да влизам през отворените пред мен врати, вместо да чакам една определена да се отключи. Крайната цел е горе-долу една и съща. Ако пък ме отведат на друго място, може би там е било мястото ми.
- Имаш последователи от 10 и повече години.
- Често се срещам с такива. С огромна част от феновете ми сме пораснали заедно. Благодаря им от все сърце, че са ме изтърпели толкова време.
- Кои са темите, които вълнуват теб и аудиторията ти? Как ги подбираш?
- Темите, които вълнуват мен, се променят с годините и много държа да го показвам в нещата, които правя. Не искам да се преструвам за пред хората. Наистина нямам представа какво вълнува аудиторията ми, отчасти защото са на различна възраст, отчасти защото самите ние сме различни - някои играят игри, други са запалени по коли, трети правят маникюр. Хората се променят и интересите им се променят. Подбирам темите така, че да ми е интересно на мен - ако се напъвам да говоря за неща, които са интересни на някой друг, със сигурност ще изглежда фалшиво. Докато бях ученик, говорех за изпитване и учене на уроци. Когато станах студент, говорех за квартири, спестяване на пари и готвене на евтин таратор. Сега говоря за шофьорската книжка, цената на имотите, за работата в офис, за книги.
- Как се създава видео съдържание, което предизвиква интерес? Има ли някаква рецепта?
- Рецептата е да правиш това, което те вълнува теб. Рано или късно ще се намерят правилните хора, които проявяват искрен интерес към него и към теб.
- Помага ли влогърството на работата ти в киното и обратно? Добра идея ли е да използваш влогърство, за да популяризираш същинската си дейност? Например, ако си адвокат, счетоводител, лекар. Или ако имаш творческа професия или каквато и да е професия.
- Двете сфери са малко или много свързани и повече си помагат, отколкото да си пречат. Влогърството за мен значи да изразявам себе си, киното има същата функция. Второто е малко по-сериозно и изисква повече от зрителите, повечето пъти не е нещо "леко" за гледане. Иначе все по-често виждаме в интернет хора с различни професии да използват социалните мрежи, за да популяризират работата си - зъболекари, говорещи за кариеси и грижата за зъбите; адвокати, които споделят знания за правата и задълженията ни... За мен това е красива гледка и може би следва първоначалната идея на интернет: хората от различни краища на света да обменят информация и опит.
- Печели ли се от влогърство в България? Може ли човек да се издържа само от това?
Възможно ли е влогърството да служи за каузи и да решава проблеми?
Очаква ли Цуро изкуственият интелект да промени влогърството? Има ли вече индикации за това?
Отговорите четете само в книжния ни брой.
Мария ДЪБОВА