В момента тече едно от най-силните издания на фестивала за изкуствата „Арт идея, арт алея“
ПАЗАРДЖИК. В момента тече едно от най-силните издания на фестивала за изкуствата „Арт идея, арт алея“. С всяка следваща година програмата става все по-изкушаваща, гостуващите артисти – все по-разнообразни, а публиката видимо се множи.
През 2023 г. фестивалът, който за 7 дни ни представя 7 изкуства, започна с ново българско кино в голямата зала на Младежкия дом. В първата вечер бе прожекцията на дебютния игрален филм на документалиста Светослав Драганов „Смирен“. Той, както и актьорът, изпълняващ главната роля Христо Петков, бяха гости на „Арт идея, арт алея“. Дискусията с публиката бе оживена и провокативна.
Дълго след края на официалната част, включително в неформални разговори, продължи и дискусията след втория филм, показан на следващия ден. Става дума за „Изкуството да падаш“. За него, както и за джем сешъна на стрийт бандата „Живи и здрави“ пред Младежкия дом, четете в книжното тяло на „Знаме“.
P.I.F. с Rewind и вокалисти Ерсин Мустафов (Jeremy) и Никеца забиха най-добрите парчета групата в сряда вечерта на Тортата. През цялото време публиката пееше с момчетата на сцената и с блеснали очи феновете не спираха да повтарят, че това е любимата им банда. „Зареждащо и вдъхновяващо“ – така те описваха преживяването. Димо определено бе с нас, отсече пък младо момиче.
Навръх Петровден преди 23 години Шекспировата театрална школа „Петровден“ в Паталеница, днес Petrovden Shakespeare Company, изиграва първото си представление. Tогава Анатолий Ставрев е бил само на 6 години. Навръх Петровден през 2023 г. го видяхме в ролята на Дъг в театралната постановка „Страшни травми от детската площадка“. И актрисата Мария Панайотова, и режисьорът Стефан Зарев през цялото това време са част от магията „Петровден“. На сцената излезе още Самуела-Ивана Церовска, която също за пръв път се изявява с Шекспировата школа, едва 6-годишна. Освен това е дъщеря на създателя й – режисьора Христо Церовски. Моментът бе много емоционален:
- Изключително вълнуващо е да гледаш спектакъл на хора, които са се поклонили за пръв път на публика точно на днешния ден - каза със сълзи в очите Инна Церовска, мениджър на Petrovden Shakespeare Company и директор на Младежкия дом, на чиято сцена бе показан спектакълът. - Празникът за нас е повече от двоен. И е изключителна чест, защото тези деца вече са професионалисти.
Има много съвпадения в тазгодишното издание на фестивала, за което искам да благодаря на Вили Тодорова и Диляна Матакиева, с които сме страхотен екип. - каза още Инна Церовска. - Благодаря и на всички вас, които от 12 години присъствате на събитията на „Арт идея, арт алея“. Благодаря ви, че прощавате грешките ни и че сме заедно.
Преди театралната постановка, в галерия „Георги Машев“, бе открита изложбата „Снимките говорят“ с фотографии на актьора Владимир Карамазов. Много хора дойдоха да я разгледат, а младо момиче бе донесло подарък за автора – негов портрет, който е заснела при друго негово участие. Организаторите поеха ангажимента подаръкът да стигне до него.
Фестивалът „Арт идея, арт алея“ продължава. В 17.30 часа днес в Coworking space Pazardzhik започва фен среща с един от най-разпознаваемите влогъри у нас Цветослав Цонев – Цуро, а от 20 часа ще има суингови и латино танци сред зелената атмосфера на Острова. Танцовите демонстрации ще са с танцьорката Пламена Димитрова.
Утре, от 12.30 часа, в Регионалния исторически музей ще е пърформънсът „Манифест на фалш арт“ с артистите Вероника Преждарова, Анна Икономова-Дренска, Елина Чанева, които ще представят рисковете за твореца от навлизането на изкуствения интелект. Също утре, в къщата на художниците при Моста на лютата, пазарджишките художници Васил Петров и Катя и Петър Бажлекови ще организират арт хепънинг от 19.30 часа.
Последното фестивално събитие е в понеделник - уличният спектакъл-клоунада по текстове на Карло Гоци и Жак Превер „Портокалите или любовта към…“
Фестивалът се финансира изцяло от Община Пазарджик. Входът за всички събития е безплатен за зрителите.
Мария ДЪБОВА