Хебър е на финал за Купата на България след като мина и през Нафтата

21.01.2023 20:27

ПАЗАРДЖИК. Хебър отива на финал на Money+ Купа България 2023 след като премина и през Нефтохимик и ще гони четвърти трофей във втория по сила роден волейболен турнир. Волейболните шампиони се наложиха срещу водения от бившия си треньор Атанас Петров тим с 3:0 (25:21, 25:14, 25:21), у дома в зала „Васил Левски“. През миналата година „тигрите“ победиха с 3:1 Нафтата на финал за Купата на България в бургаската зала „Младост“. Така утре от 19:00 часа хебърци се изправят на финал срещу волейболистите на Дея спорт (Бургас), които за пръв път се класираха за тази фаза на турнира. По-рано днес воденият от Франческо Кадеду тим се наложи над Берое 2016 (Стара Загора) с 3:1 (25:21, 23:25, 25:16, 25:17) в първия полуфинал на Money+ Купа България 2023.

Равностойно започна полуфинал №2 от турнира, но след две поредни атаки на Джулио Саби и Тодор Алексиев хебърци поведоха със 7:5. Гостите опитаха да стопят разликата и след като Якопо Масари атакува в аут, резултатът стана 12:11. Джулио Саби атакува по блокадата за 16:12. Ас на Якопо Масари - 17:12. Пайп на Аксел Трухчев намали разликата до 14:18. Две блокади на Калоян Балабанов доведоха до 16:19. Иван Станев с една ръка подаде към Душан Лопар за 18:22. Якопо Масари отигра в атака безкомпромисно по диагонала от зона 4 за 23:18. Атака в центъра на Красимир Георгиев намали до 19:23. Джулио Саби атакува перфектно от зона 4 и шампионите стигнаха до геймбол при 24:19. Аксел Трухчев атакува точно по острия диагонал от зона 4 за 20:24. Блокада на Красимир Георгиев спря атака на Джулио Саби - 21:24. Камило Плачи взе прекъсване за Хебър. Тодор Алексиев атакува по блокадата за 25:21 в първата част за Хебър.

Във втората част домакините не срещнаха особена съпротива. Те поведоха с  5:0 след отлична серия на начален удар на Якопо Масари и аут на Матей Михайлович от атака. Атанас Петров поиска прекъсване след нов ас на Якопо Масари и грешка на Аксел Трухчев в атака, довела до 0:7 на таблото. Атанас Петров му се наложи да вземе второто си прекъсване за Нефтохимик във втората част. Бургазлии записаха първа точка в гейма след сервис в аут на Якопо Масари 1:7. Добра реакция на Тодор Алексиев и 10:5. На таблото се изписа „17:10“, когато Джулио Саби атакува от зона 2, а негова единична блокада и следваща мощна атака доведе до 19:10. Виктор Йосифов изведе Хебър до геймбол във втората част при 24:12 и Саби затвори втория гейм

В третата част гостите не изоставаха и дори поведоха с 8:7, но блокаут на Якопо Масари направи 12:10. Прекъсването на Атанас Петров при 10:13 не помогна, и постепенно Хебър поведе с 20:16. „Тигрите“ стигнаха до мачбол при 24:20. Победата дойде след единична блокада на Николай Николов.

ХЕБЪР: Александер Туш, Джулио Саби, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Николай Николов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро

НЕФТОХИМИК: Иван Станев, Матей Михайлович, Георги Петров, Аксел Трухчев, Красимир Георгиев, Душан Лопар - Ивайло Лалов-либеро (Калоян Балабанов, Мариян Наков).