Време е да се заредим и заздравим с нар. Вече е узрял и има какво да ни даде. Любимият ни нар е същинска съкровищница от витамини и полезни вещества. Свойствата му да лекува са познати от хилядолетия. Фараоните са били погребвани с този плод, защото се е считало, че той ще ги направи безсмъртни.
Според легендите, в нара се съдържат цели 365 зрънца
– по едно за всички дни в годината, но на практика това не е вярно – те могат да бъдат дори 1000 на брой.
Неслучайно нарът е мистичен плод, познат още от Библията, символ на плодовитостта. Според легендите, той е расъл в Райските градини и от хиляди години се използва от народната медицина. През последните години пък се нареди в групата „супер-плодове”, които повлияват успешно симптомите на множество заболявания.
Нарът (Punica granatum) е храст или дърво, достигащо височина до 8 метра, което цъфти с едри червени цветове. Вкусните му плодовете са с твърди кори. Вътрешността му се състои от стотици малки семенца с наситен червен цвят и с неподражаем вкус и свежест. За негова родина се смята Персия или Афганистан. Макар че се отглежда заради сочния си ядлив плод, доста често градинари го отглеждат само за декорация в градината.
Състав
Вълшебните мънички зрънца снабдяват с изключително полезния витамин С (около 40% от дневната ни доза), което обяснява антибактериалните и кръвоспиращите свойства на плода. Освен това той е мощен антиоксидант, повлияващ директно върху ДНК структурата на клетките и от там забавя процесите на стареене.
В състава му са открити още големи количества витамин А, магнезий, калций, фосфор, калий, мед, манган, хром, силиций, натрий, желязо в количества, важни за доброто функциониране на организма.
Полезните му свойства са много
Плодът възпрепятства задържането на вода, а последното е причина за куп проблеми. Влияе благотворно при сърдечно-съдови заболявания, понижава холестерола, има диуретично и обезболяващо действие, намалява кръвотечението. Справя се с лошия дъх. Сокът от кисел нар може да се консумира и от диабетици. А от кората може да се свари чай, който помага при кашлица, ангина, пневмония, температури. И при анемии. Богатият на желязо нар е природен лек против анемия. Той се препоръчва за подобряване качеството на кръвта. Освен това поддържа нормални кръвоприток към вътрешните органи. На ден приемайте по няколко глътки сок от плода.
Приеман редовно, нарът намалява риска от рак на кожата и рак на гърдата. И дори подобрява здравината на зъбите.
Един от най-мощните природни лекове против разстройство е познатият ни нар. Методите за лечение с него дават бърз ефект. Използваеми са корите и червените зрънца. Изпийте няколко лъжици пресен сок от плода или пригответе запарка от ситно счукана кора.
Ако сте любител на коктейлите, може да консумирате често нар под формата на гренадир.
Е, има леки неудобства. Всеки, който е опитвал да похапне нар, със сигурност се е опръсквал при опитите да го извади от кората. За да избегнете това неудобство, трябва много внимателно да направите прорези в кората на нара така, както режете портокал. Леко разтворете плода над купа или чиния, така че зрънцата, които се ронят при разтварянето да паднат вътре. После с ръка много лесно можете да обелите кората, без да се изпръскате.
Цялата статия четете в книжния брой на „Знаме”.