Пазарджик

Анархисти в Пазарджик и Пазарджишко (6)

  07.07.2022 08:07             
Анархисти в Пазарджик и Пазарджишко (6)

Уважаеми читатели, в продължение на няколко броя ви запознаваме с изследването на Костадин Зяпков. То се публикува за пръв път, а ние благодарим за любезното съгласие на автора. По-нататък ще поместим и статиите му за анархисткото движение в Чепинско, в Ракитово и в Дорково. Това са отдавна забравени страници от родната история. Героите в тях са играли немаловажни роли в нея.

Продължение от миналия брой

СПИСЪКЪТ НА КОНСТАНТИН ГЕНЧЕВ

  1. Владимир Фучалов – работил в читалище „Виделина“ и в Историческия музей
  2. Любомир Левичаров – основател на в-к „Подем“ – Пазарджик, банков директор в Пазарджик и Ст. Загора, есперантист и филателист
  3. Владо Попов – бивш директор на „Топливо“
  4. Милчо Милчев – директор на БНБ Пазарджик
  5. Цветанов – застрахователен агент
  6. Илия Илиев и жена му
  7. Илия Г. Юруков и брат му Стефан, първият убит 1925 г.
  8. Тройката: Тирката, Кибрита и Главока – убити край Мало Конаре
  9. Д-р Милко Петров – зъболекар
  10.  Тодор Белчов от Стрелча, живеещ в Пловдив, след 9.IX.1944 г. – директор на Музея на революционното движение в Пловдив
  11.  Група около хумористичния вестник „Тирбушон“ – Грозев и …
  12.  Никола Стойчев – Товарищ, брат на Йорданчо, открил Кръстова гора, убит в Белене
  13.  В. К. Генчев – толстоист, есперантист /мой баща/
  14.  Братя Маврови – ул. Батак, до Ръжанковия хан имаше плоча преди години
  15.  Константин Кантарев – лекар в Пловдив, автор на 2 книги с мемоарен характер със сюжети из стария Пазарджик

Пазарджик, 1 октомври 2002 г.

P.S. следва № 2 с имена

Втория списък бай Коце Генчев не можа да ми предаде.

ВЛАДИМИР ЯНКОВ ФУЧАЛОВ  (16.I.1900 – 07.X.1977)

Заедно с по-големия му брат Михаил (1896 – 1919) като ученици заживяват с идеите на анархизма. През 1918 г. са арестувани. Михаил е изтезаван жестоко, заболява и следващата година умира. Владимир също заболява.

Двамата участват в анархистическия кръжок в Пазарджик.

Владимир ,аботи като учител, музеен и читалищен деец, един от създателите на Държавния архив в Пазарджик, библиотекар  в читалище „Виделина“. В „Пролетта на един град“ д-р К. Кантарев пише за него: „Наричаха го „живата история“ на Пазарджик. И с право. Той знаеше миналото на града и можеше да разказва дълго, сякаш чете книга.“

До днес пазарджиклии си го спомнят с уважение.

Умира в санаториума във Велинград на 77 години.

Неясно защо името му липсва в Енциклопедия Пазарджик.

ЛЮБОМИР ЛЕВИЧАРОВ  (23.V.1898 – 16.III.1985)

Освен К. Генчев за Любомир Левичаров са писали д-р К. Кантарев в „Пролетта на един град“ и Бистра Риндова в „Пазарджишки хроники“ част 2. Има го и в Енциклопедия Пазарджик.

В ръкописа на д-р Кантарев е споменат като анархист от второто поколение, има го и между кръжочниците в списъка от инж. Борис Янев.

Енциклопедията:  „ЛЕВИЧАРОВ ЛЮБОМИР КРЪСТЕВ (23.V.1898 – 16.III.1985, Пазарджик) – стопански и обществен деец. Завършва Търговско-стоп. Отдел в Свободен университет в С. (1927). Счетоводител в Лозаро-винарска кооперация „Пазарджишки памид“ (1923 – 1927), съдружник в търговско предприятие за електроматериали (1927 – 1934), пом. кмет (1934), директор на Кооперативна популярна банка в Ст. Загора (1935), на Пазарджишка популярна банка (1936–1944), счетоводител (1954–1960)… Редактор на в. Изгрев“, „Подем“, „Кооперативна пробуда“,“Лъча“ (1927–1942)..“

Левичаров е есперантист и филателист.

Бистра Риндова:  „…През 1915 г. като ученик в Карлово Любомир Кр. Левичаров участва в издавания в Т. Пазарджик хумористичен вестник „Тирбушон“, от който излизат шест броя, като пише под псевдонима Альоша Чьорни. По-късно учи в мъжката гимназия „Иван Аксаков“ в родния си град и участва в ученическата стачка на 11 май 1919 г. по случай празника на Кирил и Методий…..Двама войника с натъкнати на пушките ножове го отведоха –горд и непоколебим.“

Владимир Фучалов си спомня (29.06.1971): „През септември 1919 г. Георги Шейтанов влизаше в една организационна група, която обикаляше из България. Дойде в Пазарджик със Стефан Стойнов, нелегален, Николай Герджиков и Дим. Георгиев. Отседнаха на квартира у Стефан Георгиев. Вечерта се събра разнообразна публика – тук беше теоретиста  Л. Левичаров и др., повечето ученици, конспиратори от групата на Ст. Георгиев, предишните ятаци на Кибрита и Личката. Реферат прочете Д. Койчев и имаше много разисквания. Г Шейтанов не взе участие. На другия ден в клуба на независимите социалисти „Искра“ се устрои публично събрание, на което говори Н. Герджиков – дойде един полицай и заяви, че събранието се забранява…“

В Енциклопедията не се споменава за анархизма на Любомир Левичаров, а пише, че е член на Радикалната партия от 1923 г.

Дъщеря му Анна пише, че като ученик е бил анархист, а след това, като младеж – анархокомунист.

През 1945 г. е осъден от Народния съд на 10 години строг тъмничен затвор, лишаване от политически права за 15 години и пълна конфискация на имуществото му за това, че като директор на банката е отпуснал средства на семейството на убит полицай. През 1954 г. е реабилитиран и помилван.

Съпруга на Любомир Левичаров е Надежда Ат. Копрившка (1897 – 1982). Имат три деца – Кръстьо, Анна и Милко.

ВЛАДО ПОПОВ – бивш директор на Топливо.

Още не съм намерил някаква информация за Владо Попов.

МИЛЧО МИЛЧЕВ – директор на БНБ – Пазарджик.

Милчо Милчев е споменат в ръкописа на д-р К. Кантарев като анархист от второто поколение.  В списъка на инж. Борис Янев също се вижда като член на анархистическия ученически кръжок.

ЦВЕТАНОВ – застрахователен агент.

Нямам информация и за него

ИЛИЯ ИЛИЕВ И ЖЕНА МУ

В ръкописа на д-р Кантарев е записан като Илия Илиев Шишманов – от третото поколение.

В „Родови хроники от Пазарджик и пазарджишко“  част 3, на стр. 55 Бистра Риндова е записала спомен за Илия Илиев на Светослава Константинова, негова сестра.

Цитирам: „Илия Иванов Илиев (1903 – 1988) на младини беше анархокомунист. През 1923 г. го залавят с бомби и го затварят в Т. Пазарджишкия затвор. Едвам се спаси от разстрел. Ген. Голюбов, юрист в града, беше мобилизиран и спаси брат ми, тъй като баща ми беше лекувал сестрите му. Изключиха брат ми от гимназията, беше в тогавашния трети клас (днес седми клас). По-късно завърши с отличие Мъжката гимназия в Пловдив. През есента на 1944 г. беше интерниран като неблагонадежден.“

Илия Илиев завършва икономика в Свободния университет в София и работи като счетоводител към ЖП гара Пазарджик.

Женен е за Невена Тодорова Айналиева (1904 – 1992), начална учителка.

Имат две дъщери – Димитрия и Людмила.

Костадин ЗЯПКОВ

/Следва продължение/


Свързани
Последни новини
Анкета
Обяви

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ, ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР, ГРИМ. 0888 616 438

РЕСТОРАНТ РОНИ /ТЕАТЪРА/ - БОГАТО ОБЕДНО МЕНЮ. КЕТЪРИНГ ДО ДОМА И ОФИСА. КАЧЕСТВО НА ДОСТЪПНИ ЦЕНИ. 0878 103 118

"НИНА ТРЕЙД-18" ЕООД - СКЛАД ЗА ДЪРВЕН МАТЕРИАЛ ПРОДАВА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ГРЕДИ, ДЪСКИ, ДЮШЕМЕ, ЛАМПЕРИЯ, ПОДПАЛКИ И ДР. НА НИСКИ ЦЕНИ В СРАВНЕНИЕ С КОНКУРЕНТИТЕ. 0899 198 498
Всички