Регионът

ПГ по транспорт във Виноградец е втора на националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“

22.04.2022 06:21

На проведеното от 15 до 17 април национално състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“ с домакин ПГ по механотехника в гр. Сливен, учениците от Професионална гимназия по транспорт, с. Виноградец завоюваха призовото второ място.

В България националното състезание се провежда от 2008 г. и е част от състезанията по професии, организирани от МОН. От 2018 г. националната надпревара е част от международното състезание Young car mechanic и на национално ниво Интер Карс България е съорганизатор заедно с МОН, а на международно участва заедно с останалите страни - организаторки.

На финала участваха седем отбора: ПГ по механоелектротехника „Юрий Гагарин“, гр. Петрич; ПГ по транспорт - Виноградец, общ. Септември, обл. Пазарджик; ПТГ „Д-р Никола Василиади“, гр. Габрово; ПГ по транспорт „Никола Йонков Вапцаров”, гр. Сливница; ПГ по механоелектротехника „Акад. Ангел Балевски“, гр. Троян; ПГ по транспорт, обслужване и лека промишленост, гр. Добрич; ПГ по механотехника , гр. Сливен.

Състезанието премина в два кръга.

В първи кръг се проведоха теоретични тестове за автомонтьори и водачи на МПС.

Във втори кръг се проведоха практически задания за автомонтьори и индивидуално практическо задание за водач на МПС.

Участниците демонстрираха теоретичната подготовка, практическите умения и компетентностите, придобити при професионалното обучение за изпълнение на автомонтьорски операции, спазване на правилата за движението по пътищата и безопасно майсторско управление на автомобила.

След тридневна битка и остра конкуренция, състезателите от ПГ по транспорт, с. Виноградец – Георги Бонев, Кольо Янков и Мариан Андреев заеха пристижното второ място в комплексното класиране. Те се състезаваха, изпълнявяйки 8 практически задачи, свързани с автомобилната техника. Оспорваната надпревара завърши с атрактивно майсторско кормуване, определило победителя в категорията „Най-добър млад водач на МПС“.

Отборът ни стана втори и в категорията „Най-добър млад автомонтьор“.

Най-добрият млад автомонтьор на България за 2022 г, спечелил правото да представи страната ни на международния финал на състезанието „Young Car Mechanic“ през месец юни в гр. Гьор - Унгария е Симеон Христов от Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“, гр. Габрово. Състезателят от ПГ по транспорт, с. Виноградец, Георги Бонев зае второ място.

Победителите получиха грамоти, купи и медали, осигурени от гимназията домакин, както и награди от Интер Карс, Bilstein Group, Bosch, ZF, Continental, Meyle, Denso, Shell, Orbico, MANN-FILTER, Filtron, Q-Service и Schaeffler.

Всички участници получиха подаръци от фирмите – партньори на състезанието.