За първи път в България
На 14 април в Градската художествена галерия бе открита изложба с оригинални графики на един от най-великите импресионисти в историята - Едгар Дега. 34-те произведения са от частна френска колекция. Те ще радват ценителите до 23 юли. В курорта гостуват след успеха в Литва, Латвия, Словакия и Полша.
Експозицията е наречена: „Едгар Дега – Импресионизъм: Blunt Truth (Унищожителна сила)”. Защото
себеизразяването в графична форма
е било важна част от духовния живот на импресиониста.
Организира се от Историческия музей във Велинград, в сътрудничество с латвийската Art Expo Sia, под патронажа на кмета на община Велинград д-р Костадин Коев.
Посетителите ще имат възможност да ползват иновативен аудиогид, специално създаден във връзка с безопасността при COVID-19.
Изложбата показва пълната поредица от портфолиото на Едгар Дега с хелиогравюри на неговите монотипии за поредицата илюстрации, които той прави за книгата на своя приятел, Людовик Халеви, „La famille Cardinal” - сатира на
социалните катерения на балетни танцьори и секс-търговията зад кулисите
Тъй като Халеви разказва книгата от първо лице, Дега го включва в девет от илюстрациите. „La Famille Cardinal“ предлага поглед към френското общество и парижкия уличен и нощен живот чрез работата на художника. Дега посвещава няколко монотипии на един епизод, проправяйки си път през различни композиции и усъвършенствайки визуалните ефекти. Разгледани заедно, поредиците от илюстрации, показват една и съща сцена от различни ъгли, от разстояние и отблизо, постигат любопитно кинематографично качество, което би било загубено в книга.
Офортите от „La Famille Cardinal” са особено важни, защото
много от оригиналните монотипии на Едгар Дега са изчезнали
Тези гравюри остават единствената документация за тяхното съществуване.
Тази поредица от илюстрации е единствената серия, създадена някога от Дега за книга. Графиките са реалистични, дори натуралистични. С тях той доказва, че е велик майстор, изпреварил времето си, а изкуството му повлиява на поколения художници.
Дега за първи път използва монотипната среда през 1874/5 г., след като е въведен в нея от Виконт Людовик Наполеон Лепик, гравьор и член на Société des Aquafortistes. Първоначалните му изследвания с молив за поредицата Cardinal са направени две години по-късно, но едва през 1880 той започва систематична работа върху монотипните илюстрации.
Билети
Възрастни -10 лв.,
учащи се и пенсионери – 6 лв.
ученически групи – 2 лв.
с аудио гид
възрастни – 12 лв.
учащи се и пенсионери – 8 лв.
ученически групи – 4 лв.
Информация и резервации - тел. 0895 847179, 0359 / 59709
Пресцентър на музея – 0359 / 52591, 0879 50 60 22.
(Зн)