С билки - салата от фалшив хайвер и кафе от синя жлъчка
Д-р Владимир Йотов от Пазарджик е специалист по вътрешни болести с над 40 години практика. Дълги години е лекувал във Високия район на областта - „най-трудният участък в Родопите“.
С билки се занимава още от студентските си години. Интересът му е наследствен. Още навремето баба му е лекувала с нестандартни методи. Баща му също се е увличал по нестандартната медицина.
Д-р Йотов е автор на книгите „Билките ме вдигнаха на крака“ (с две поредни издания), “Атлас на билките по света“ (първо издание), “Вие може да се излекувате, както и на множество монографии и есета в периодичния печат.
В момента работи върху 2 нови книги - „Това е „ТОЙ“ – мъжът на 65 години“ и „Моето детство“.
Пие ли ви се кафе от синя жлъчка? Освен вкусно, може да бъде и полезно. Това става ясно от второто преработено и допълнено издание на книгата на д-р Владимир Йотов „Атлас на билките в света“ (Лечение с билки, аромотерапия и иновации – след 50-годишна безупречна практика), което излезе от печат.
- Целта на атласа е уважаемият читател да види билките такива, каквито са в действителност – споделя авторът.
Той описва подробно множество билки – полски, горски, както и тези, които се срещат в домашни условия. За последните казва:
- Да не се подценяват
растенията, които отглеждаме в градините, по терасите,
в стаите - за уют и освещаване на въздуха. Много от тях, освен цветя, са и ценни билки. Например невенът, перуниката, валерианата, божурът, бръшлянът, здравецът, игликата, паричката, ружата, омайничето и други. През есента може да извадим корените на някои (перуниката, валерианата, паричката) и да ги съхраняваме за използване при нужда. На други полезни са цветовете. Да вземем невенът – той цъфти през цялото лято. Спокойно можем да наберем от цветовете, да ги изсушим и употребяваме през годината.
В атласа д-р Йотов обръща сериозно внимание на ползите от
корените, листата, стъблата, цветове, връхчета
и т. н., в зависимост от това коя точно част се използва. Спира се на разпространението, лечебното действие, начина на употреба на всяка билка. Както и на възможностите за аромотерапия. Не липсват, разбира се, и предупреждения за евентуални проблеми. Ще прочетете още интересни неща за някои плодове - банани, киви, къпини, боровинки, дюли, мандарини, праскови и други.
Цял раздел е посветен на ролята на билките в лечението и превенцията на редица заболявания – на дихателната система, на сърдечно-съдовата система, на храносмилателния тракт, на отделителната система, на болестите, свързани с обмяната на вещества. Както и на хирургични, нервни и кожни заболявания, заболявания на ставите, на женските и мъжките полови органи. Отделено е също така внимание на симптоматичното лечение с билки – при
безсъние, липса на апетит, главозамайване, заекване,
ускорен пулс, запек, хемороиди и много други.
Разкрасителните свойства на билките също не са подминати. И те са събрани в отделен раздел. Ще разберете дори как билките помагат при младежки пъпки, в грижата за очите, ръцете и краката.
Най-популярните подправки от билки, които се използват в кулинарията, са намерили заслужено място в атласа. Дадени са любопитни рецепти на ястия и чайове. Например на сироп от дренки, баница с тученица, мед от глухарче, тост със спанак, праз със сушени сини сливи, кафе от синя жлъчка. Но далеч не само това...
Мария ДЪБОВА
Цялата статия четете в книжния брой на "Знаме"