Победа! Хебър е на два гейма от влизане в групите на Шампионската лига!

03.11.2021 20:38

ПАЗАРДЖИК. Нова "бомба" за волейболната ни история. Шампионите от Хебър победиха гръцкия първенец Олимпиакос (Пирея) в първи сблъсък от 3-ия кръг на Шампионската лига. Родните шампиони триумфираха в първия сблъсък с 3:1 (26:24, 25:18, 20:25, 25:23) и са на един мач разстояние от невижданото влизане в групите на най-престижния турнир в Европа. Трябват ни само два спечелени гейма в пристанищния град до Атина.

Първата част започна с доминация на домакините, на които особено им спореше атаката. Още на старта на двубоя единична блокада на Николай Къртев даде аванс на "тигрите". Тодор Алексиев атакува успешно от зона 4 по диагонала - 2:1. Двойна блокада на Гьорги Гьоргиев и Виктор Йосифов и 5:2. Тодор Алексиев атакува мощно по диагонала от зона 4 и Хебър поведе с 10:7. Великолепно посрещане на Теодор Салпаров даде възможност на Гьорги Гьоргиев да даде отличен пас на Виктор Йосифов в центъра за 13:10. Отлична атака на Тодор Алексиев и 14:11. Ален Пайенк би сервис в мрежата и Хебър поведе със 17:15. Брадли Гънтър атакува по диагонала от зона 2 за 18:16. Олимпиакос поведе с 21:20. Виктор Йосифов атакува в центъра за 21:21. Херманс Еглескалнс атакува в аут - 22:21. Контраатака на Гънтър изведе Хебър до геймбол при 24:23. Димитрис Казазис взе второ прекъсване за Олимпиакос. Тодор Алексиев отново даде геймбол за нашите при 25:14. Херманс Егелкалнс атакува в аут от зона 2 и Хебър спечели първата част с 26:24.

Вторият гейм бе за жълто-сините. Гърците имаха психологически срив в средата на гейма. Масари демонстрира страхотен пайп още в началото, а контраатака на Гьорги Гьоргиев даде преднина на Хебър от 6:4. Якопо Масари игра успешно по блокадата за 7:4. Успешна комбинация Гьорги Гьоргиев - Николай Къртев и 8:7. Ас на Ален Пейенк и Олимпиакос поведе с 11:9. Тодор Алексиев успя да изравни при 11:11. Хебър поведе с 13:12 след грешка на Олимпиакос в атака. Теодор Салпаров спаси много трудна топка в защита, която даде възможност на Брадли Гънтър да атакува мощно от зона 2 за 15:13.Авансът ни се увеличи след като Херманс Еглескалнс атакува в аут и шампионите на България поведоха с 16:13. Димитрис Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. „Тигрите“ поведоха с 18:14 след мрежа на Павле Перич. Блокада на Гьорги Гьоргиев и 19:14 за домакините, а ас на Виктор Йосифов добави в сметката ни още една точка -с 20:14. Димитрис Казазис взе второто си прекъсване в гейма, но той бе пререшен. Единична блокада на Николай Къртев и 23:15, а  Тодор Алексиев сложи точка на спора -  25:18 с неспасяема атака.

Гръцкият шампион усети, че губи мача и се върна в третия гейм. Играта вървеше точка за точка, а волейболистите на Олимпиакос поведоха с 13:10. Тогава Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Волейболистите на Олимпиакос дръпнаха с 3 точки при 17:14. Двоен блок спря атака на Тодор Алексиев - 14:18. Постепенно преднината на гостите се увеличи - Ален Пайнк даде аванс от 22:18 за Олимпиакос. Херманс Еглескалнс изведе гостите до геймбол при 24:19. Брадли Гънтър спаси първия геймбол с мълниеносна атака - 20:24, но победата за тима от Пирея дойде при  25:20.

Четвъртата част започна по сходен начин с размяна на точки. Павле Перич и ас за „Олимпиакос“ – 4:5, директна точка от сервис на Къртев – 10:8, а след прецизно китково изпълнение на Гънтър разликата набъбна до 12:8. Димитрис Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Грешка на волейболистите от Пирея и Хебър поведе с 13:9. Якопо Масари атакува успешно между двойна блокада - 15:11. Петте точки се запазиха и по-нататък, но след 18:13 гърците стопиха разликата до 3 точки. Но за наша радост - за кратко. Тодор Алексиев продължи с чудесните си изяви. При 20:17 Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Комбинация между Станев и Масари донесе нова точка - 21:17. Последва блокада на АЛексиев и Йосифов - 22:17!  Перич намали на 18:22, но Гънтър донесе нова точка за "тигрите". Перич отново отигра от зона 4, а при резултат 23:20. След почивка Алексиев не успя да пробие блокадата на съперника - 21:23. Касампалис проби тройната ни блокада и Олимпиакос свали разликата само на една точка. Последва нова успешна гръцка блокада срещу Алексиев - 23:23! Херманс Егелскалнс би сервис в мрежата и Хебър стигна до мачбол при 24:23. Масари затвори мача от третия метър след майсторско отиграване на Теди Салпаров - 25:23!

ХЕБЪР: Гьорги Гьоргиев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро. Треньор: Мартин Коста Бланко

Олимпиакос: Костас Стивакис, Херманс Еглескалнс, Никола Миялович, Павле Перич, Ален Пайенк, Никос Зупани - Димитрис Зисис-либеро. Старрши треньор: Димитрис Казазис.