Хебър го направи отново! Спечели Суперкупата на България!

17.10.2021 15:55

СТАРА ЗАГОРА. Волейболните шампиони от Хебър спечелиха Суперкупата на България след драматичен мач с носителя на Купата на България Нефтохимик (Бургас), завършил 3:1 (16:25, 25:22, 25:21, 25:18). Така те за втори път станаха носители на престижния трофей след 2019-а, когато победиха с 3:0 същия съперник, но в София. Днес в зала „Иван Вазов“ в града на липите, макар и без публика (във ВИП-ложата бяха кметовете на Пазарджик и на Бургас Тодор Попов и Димитър Николов) "тигрите" постепенно намериха добре работещи аргументи за отпор срещу бургаския тим. И сега ги водеше Мартин Коста Бланко, защото Камило Плачи все още не е възстановен след битката с коронавируса.

Мачът започна напълно равностойно, но шампионите от Хебър дръпнаха с 2 точки при 8:6. Бургазлии изравниха при 9:9. Николай Учиков изведе носителите на Купата напред с 10:9. Тодор Алексиев бързо изравни до 10:10 при следващото разиграване. Възпитаниците на Николай Желязков поведоха с 13:10. Тук тежките сервиси на родения в Главиница, Пазарджишко Николай Учиков влязоха в обръщение. Мирослав Градинаров направи 14:11  с прецизен блокаут. Якопо Масари атакува в аут - 11:15. Пламен Шекерджиев замени Тодор Алексиев, но Учиков на сервиса и Мирослав Градинаров в атака постепенно доведоха резултата до 20:11 за „Нафтата“. Най-накрая Масари спря тази серия, след като отигра в полето на бургазлии, но разликата вече бе достатъчно голяма. Брадли Гънтър атакува по блокадата за 14:21. Николай Къртев би сервис в аут - 15:23. С мощна атака словакът Юлиус Фиркал донесе успеха на Нефтохимик в първата част с 25:16.

Втората част започна по идентичен начин. Играта вървеше точка за точка. Първо два поредни аса на Александер Туш изведоха Нефтохимик напред с 3:0, а шампионите изравниха при 3:3. Брадли Гънтър игра технично в атака и "тигрите" поведоха с 8:7. След остра атака на Николай Колев в центъра и 10:9 за Нефтохимик, Мирослав Градинаров игра с блокадата и бургазлии поведоха с 3 точки при 12:9. мощна атака на Венцислав Рагин в центъра направи резултата 14:11. Отлична атака на Виктор Йосифов намали разликата само на 1 точка при 13:14. Николай Учиков атакува мощно от зона 2 за 15:13. Успешна атака на Масари и добър блок на Къртев не позволиха на Нефтохимик да се откъсне. Масари върна равенството с добър сервис – 16:16, а Брадли Гънтър направи успешна атака за 17:16. Италианецът Масари  бе главно действащо лице и в следващите минути, за да поведем с 18:16. Николай Желязков взе прекъсване за бургаския отбор. Успешна атака на Николай Къртев в центъра и 18:16 за шампионите. Нова атака на Николай Къртев и 19:16 за Хебър. Николай Желязков побърза да вземе второто си прекъсване във втората част. Ас на Якопо Масари и 20:16. Мирослав Градинаров се завърна в игра. ас на Александер Туш върна надеждите на Нефтохимик при 18:21. Пайп на Юлиус Фиркал - 20:22. Хебър обаче стигна до геймбол – 24:21, след като Фиркал би сервис в мрежата. Секунди по-късно  Виктор Йосифов направи отлично отиграване и с 25:22 върнахме гейма пасив.

Особено оспорван бе третият гейм, в който Хебър значително заздрави блокадата си и създаде главоболия на съперника. Символичните домакини дръпнаха с 2 точки след единична блокада на Брадли Гънтър срещу атака на Калоян Балабанов. Скоро обаче Калоян Балабанов завърши дълго разиграване за 7:7, а когато блокада на Мирослав Градинаров даде преднина на Нефтохимик с 12:11, а ас на Калоян Балабанов направи 13:11, две поредни блокади на Виктор Йосифов изравниха бързо резултата при 13:13. Светлинката се видя, когато Йосифов спря нападението на Рагин и 19:17, а в ответната атака Учиков бе спрян на блокада – 20:17, за да поиска Николай Желязков втори таймаут. Гьоргиев блокира Учиков за 21:18, а Масари увеличи актива на хебърци с брилянтна атака след начален удар – 22:18. Учиков сгреши сервиса и 19:23 за Хебър. Гьоргиев получи зелен картон за феърплей след като призна за докосване на мрежата и след това сервира при 24:20, но ударът му бе неутрализиран. Къртев обаче довесе последната точка след комбинация в центъра и 25:21!

По сходен сценария започна и четвъртият гейм. Николай Учиков атакува мощно по диагонала от зона 2 за 5:4. Якопо Масари побърза да изравни с атака още при следващото разиграване. Остра атака на Виктор Йосифов доведе до ново равенство 8:8. Тодор Алексиев атакува от зона 4 по диагонала и Хебър поведе с 10:9. Шампионите поведоха с 12:10. Якопо Масари атакува успешно за 13:11. Нова атака на Якопо Масари, но сега от зона 2 и Хебър поведе с 14:11. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Якопо Масари заби ас и Хебър дръпна с 4 точки при 16:12. Къртев бе спрян от Рагин за 14:16. Две поредни точки на Тодор Алексиев и Хебър поведе с 18:14. Учиков спря серията на Масари за 15:18.  Пайп на Якопо Масари - 19:15. Единичен блок на Виктор Йосифов и шампионите поведоха с 20:15. Тодор Алексиев бе безкомпромисен в атака за 21:16. нова блокада на Виктор Йосифов  приближи Хебър на 3 точки от Суперкупата - 22:16. Ас на Виктор Йосифов и мачбол за шампионите 24:17. Мирослав Градинаров би начален удар в мрежата и това донесе успеха на Хебър в 4-ия гейм с 25:18 и двубоя за Суперкупата с 25:18.

Якопо Масари бе обявен за най-добър играч в мача, а в щаба на Хебър, където вече бе и кметът Тодор Попов настана луда радост. След това играчите прегърнаха и Купата, която след часове ще бъде в Пазарджик

ХЕБЪР: Иван Станев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Николай Къртев, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро (Пламен Шекерджиев, Гьорги Гьоргиев). Треньор Мартин Коста Бланко.

Нефтохимик: Александер Туш, Николай Учиков, Юлиус Фиркал, Мирослав Градинаров, Николай Колев, Николай Николов - Мартин Иванов-либеро (Венцислав Рагинь Калоян Балабанов) Старши треньор Николай Желязков.