Заместник-министър Павлова откри новия обучителен център зад решетките
ПАЗАРДЖИК. Вече няма проблеми с пренаселеността, лошите битови условия и ниската хигиена в пазарджишкия затвор. Това заяви за „Знаме” директорът на тъмничното заведение старши комисар Веселин Коцев пред „Знаме”. Той изрази оптимизъм, че исковете в Административния съд на затворници по тази линия рязко ще намалеят и коментира каква е ситуацията след големя ремонт зад решетките..
„В момента всички лишени от свобода са настанени при много добри условия. Настаняването в килиите е между 1 и 6 човека. За сметка на площта направихме повече килии, с по-малка населеност, с топла и студена вода, със санитарен възел във всяка килия. Топлата вода е по график – два пъти в седмицата, защото иначе се изразходва много ресурс. Отоплението е на газ, изцяло подменени са отоплителната система, ВиК- и елинсталациите. Покривът също е обновен. От построяването си през 1934 г. до този момент
затворът никога не е бил в толкова добро състояние
Сега остава да се довърши визията отвън – фасадата”, заяви старши комисар Коцев.
Проблемът с пренаселеността вече е спомен. Точната бройка на лишените от свобода в момента е 360. „Капацитетът ни заедно с общежитието отвън е от 390 до 450 човека. И в момента проблем има само с общежитието, защото при капацитет 60 човека са настанени 72, а има много желаещи, но не можем да ги удовлетворим за открит тип”, поясни директорът.
Той вярва, че и числото на желаещите да се обучават ще се увеличи. В новото училище в двора на затвора
ще се обучават 96 човека
Те ще получат начална грамотност. Има и зала, в която лишените от свобода могат да се събират и да провеждат различни видове мероприятия, свързани с обучителния процес, както и салон за спортни занимания. Центърът включва осем класни стаи, физкултурен салон с боксов ринг, джаги и фитнес уреди, компютърен кабинет, директорски кабинет, санитарни помещения, работилници за трудови и квалификационни дейности. Така ще се подпомогне социалната дейност при подготовката на лишените от свобода в процеса на адаптиране и включването им в обществото след тяхното освобождаване. По-рано това е било цех за производство на обувки за пещерската фабрика „Васил Мулетаров“, построен през 70-те години. „Тогава дневната норма бе 800 чифта обувки за Пещера. Освен училище, имаме филиал към училището в Старозагорския затвор, а тук вече 10 години се обучават ученици от 1 до 4 клас”, поясни старши комисар Коцев. „В затвора имахме производствена дейност преди години, но
Конкурентоспособността ни не е на нужното ниво
и почти я прекратихме. Иначе произвеждахме изделия от метал, каси, врати, огради, правехме изделия от ракита и мебели за кафенета. Сега предимно отдаваме труд – хората в общежитиетго от открит тип „Средна гора”, които имат право да работят без охрана. В корпуса на затвора има около 50 човека, заети по този начин. Едните избичват дървен материал за мебелен завод в Троян, а другите почистват елементи за елсистеми на световно известна фирма. Желаещите да работят са много повече, но за съжаление търсенето на работна ръка от затвора е ограничено. Що се отнася до производството, проблемът не е в производството, а в реализацията Има и доста законови ограничения Обработвахме 800 дка земеделски земи със заповед на министъра на земеделието, но в момента обработваме само 100, и то есенници – пшеница и ечемик, тъй като не можем да сме в сивия сектор и да икономисваме заплати или осигуровки, торове затова нашата продукция не е конкурентоспособна. Друг проблем е, че трябва да излезем на общия пазар, защото много по-малка част влиза в затвора за изхранване на лишените от свобода, а и за да вкараме продукти вътре изисква доста проверки, сертифициране – за да го правим, трябва да имаме голяма продукция”, допълни директорът.
Вече писахме, че в затвора бе открит обучителен център, който е част от проект „Осигуряване на сигурна и безопасна материална среда в затворите и арестите“ по Програмна област 19 „Корекционни услуги и предварително задържане“ на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, на стойност 185 000 лева.
Миро СИВКОВ