Хебър поведе с 2:0 в спора за титлата с Нафтата

12.04.2021 18:46

ПАЗАРДЖИК. Втора победа във финалната серия записаха волейболистите на Хебър срещу шампиона Нефтохимик – 3:0 (25:16, 32:30, 25:20), в директния спор за титлата в Суперлигата при мъжете. Така жълто-сините „тигри“ направиха серия от шест поредни гейма след като вчера победиха в първия мач от финалния плейоф бургазлии с 3:1 (25:27, 26:24, 25:15, 25:17. Припомняме, че серията се играе до три победи от пет мача, а ние сме домакини в първите два. На 15 април серията продължава в спортна зала „Младост“ в Бургас за трети мач и евентуален четвърти мач на 16 април, а евентуална пета среща би била в Пазарджик на 18 април.

В първата част Хебър започна уверено и поведе след начален щурм, а шампионите също вдигнаха оборотите, но пропиляха шансовете си за взимане на инициативата. Все пак те допускаха повече грешки във всички фази на играта, докато Хебър показа много силна игра в посрещането (70 процента успешно посрещане за домакините и катастрофалните 26 процента за отбора Бургас) и агресивност в атака, особено при началните удари на Гънтър и Ляфтов. Нафтата така и не можа да се върне в гейма. Срещата започна с 4 безответни точки на Хебър, а след това пазарджиклии стигнаха до преднина 11:2.  Домакините стигнаха до 24:15, а отлична комбинация между Иван Станев и Николай Къртев донесе успеха на Хебър в първата част при 26:15.

Момчетата на Ники Желязков обаче трябва да съжаляват, че изпуснаха втория гейм. Той бе далеч по-драматичен и богат на обрати. Тук посрещането на  хебърци продължи да бъде много стабилно, а гостите и сега допуснаха много единични грешки, включително цели осем от начален удар. Над всички в редиците на шампионите беше Николай Желязков, който записа 17 точки в атака. Това бе и частта с най-качествената продукция на бургазлии. Те можеха на няколко пъти да затворят гейма, но Хебър всеки път показваше, че неслучайно целта му е шампионската титла. И след като Нефтохимик пропусна да стори това при 30:29, вече нямаше шанс за обрат. Победната точка за 32:30 донесе Брадли Гънтър. Канадският диагонал продължи да бъде герой на домакините и в третата част. Блокадата ни работеше срещу Вальо Братоев в първите минути на гейм номер три, а в комбинация с тежките сервиси на Гънтър, който направи три аса в мача, хебърци дръпнаха в резултата до 8:4 след брилянтен блокаут на канадския национал и първи носител на зелен картон за феърплей в родното ни първенство. Тодор Алексиев и Александар Ляфтов донесоха нови точки, а поредното прекъсване за гостите не попречи на македонеца да затрудни максимално с бомбен удар Георги Братоев. Разликата от 7 точки бе намалена след технично отиграване на Валентин Братоев и добър сервис на Карягин, но Нефтохимик не успя да противодейства на началните бомбени удари на Гънтър и Ляфтов, и на отиграванията на важни топки от канадеца след прецизни топки на капитана Иван Станев. След грешка на Вальо Братоев от начален удар Хебър поведе с 22:17, а Гънтър донесе още една точка на мрежата – 23:17. След аут от начален удар на Карягин победната точка донесе Теодор Тодоров, който показа класата си в днешния мач – 25:20.

В мача най-резултатен бе за пореден път Брадли Гънтър с 23 точки (4 аса, 3 блокади), който вчера даписа 21 точки и 8 аса. Сега Теодор Тодоров добави 12 точки (1 ас, 3 блокади) . За съперника Николай Николов завърши с 14 точки (7 блокади!) и бе единственият с двуцифрен актив.

ХЕБЪР: Иван Станев, Брадли Гънтър, Александър Ляфтов, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Николай Къртев - Петър Каракашев-либеро (Стойко Ненчев, Мартин Симеонов, Пламен Шекерджиев, Иван Латунов), старши треньор: Александър Попов

Нефтохимик: Георги Братоев, Жани Желязков, Валентин Братоев, Денис Карягин, Николай Николов, Илия Петков - Теодор Салпаров-либеро (Мартин Пенев, Златко Кьосев, Стефан Георгиев), старши треньор: Николай Желязков.