Четвъртък, 24 Фев 2022

Нефтохимик си върна купата на България, Марица пак триумфира при жените

19.03.2021 22:18

ПАЗАРДЖИК. Волейболният тим на Нефтохимик) спечели турнира за Купата на България при мъжете и така си върна трофея от Хебър, който в последните две години грабваше трофея. Прди броени минути бургазлии, водени от  Николай Желязков, надиграха Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (25:21, 23:25, 25:21, 23:25, 15:11 ) във финалния двубой, който се проведе в пазарджишката зала „Васил Левски“. Това е пети трофей на „Нафтата“ след 2007, 2008, 2016 и 2018 година. За старши-треньора Николай Желязков това е първо отличие с този отбор в надпреварата. Общо пък Нефтохимик постига втори златен връх през този сезон, след като спечели и Суперкупата на България.

За разлика от полуфинала срещу Хебър, сега на поста диагонал започна Мирослав Градинаров, а в центъра Николай Колев.В първата част добруджанци имаха повече непредизвикани грешки, а  Нефтохимик отбеляза пет последователни точки и поведе с 8:3, а в решителната част на гейма вече водеше с 21:15. Във втората част отборът на Мирослав Живков намери верния ритъм на противодействие и играта тръгна точка за точка. В крайна сметка добруджанци спечелиха с 25:23. Така вървеше и третият гейм, но в края му нефтохимиците изригнаха и отбелязаха четири последователни точки, като затвориха тази част.  Добруджанци продължиха да се борят, като четвъртата част продължи с нова поредица в смяна на водачеството и интрига. При 18:18 две поредни грешки на Нефтохимик и блокада на съперника, доведоха до три точки в полза на Добруджа 21:18. И отново Нефтохимик стигна съперника при 21:21. Този път обаче добричлии запазиха хладнокръвие, устояха на всички атаки и спечелиха, като останаха в мача и доведоха развоя до 2:2.  В тайбрека нефтохимиците заявиха недвусмислено волята си за победа, като стартираха ударно с 8:3 в своя полза. До края те запазиха същата увереност и закономерно спечелиха и гейма, и мача.

По-рано днес волейболистките на Марица (Пловдив) станаха новият-стар носител на Купата на България при жените. Пловдивчанки победиха ЦСКА с 3:0 (25:11, 25:13, 25:15) във финалния спор от надпреварата и взеха своя шести трофей (четвърти пореден), след 2012, 2015, 2017, 2018, 2019 година. През 2020 поради пандемията финали на турнира не бяха проведени. Двубоят очаквано премина без изненади, а пловдивчанки доминираха изцяло. В първите два гейма те взимаха сериозна преднина и ги затвориха безпрепятствено. Бързият успех доведе до известно отпускане и третата част започна равностойно. Това обаче продължи до средата на гейма , след което волейболистките на Марица отново влязоха в ритъм и затвориха и третата част отново с разлика за чиста победа.