Други Регионът

„Байкария” ремонтира горски център „Чатъма”, чака лагерници

  10.05.2020 07:20             
„Байкария” ремонтира горски център „Чатъма”, чака лагерници

Пандемията ще мине, вдъхновението и приключенстването - не

ВЕЛИНГРАД-БАТАК. Дните на извънредното положение са използвани от сдружение „Байкария” за ремонтни дейности на Горски център „Чатъма“. Традиционно сдружението провежда различни инициативи свързани с природоопазване, устойчиво развитие, неформално образование и демонстриране на възможностите за хармоничен живот сред природата. Сега обаче няма традиционно Родопско-Гергьовско каране на байкове в планински условия, а ремонт. Е, всъщност ремонтът почти приключва. Центърът, който се намира в едноименната защитена местност, на западния бряг на язовир „Голям Беглик“, ще чака лагерници-ученици. Децата обикновено идват от 15 юни и стоят до края на лятната ваканция и живеят на палатки или в бунгало, карат байкове и плават с канута и каяци, учат се да живеят в диви условия и да пазят природата. Но не са само лагерите. Дейностите на центъра включват

кампании за почистване на бреговата ивица на язовира, подобряване на условията за туризъм в района

- посредством поставянето на маси, пейки, сметосъбирателни пунктове, информационни табели. Тук се провеждат образователни програми за деца и младежи, осъществява се мониторинг на растителни и животински видове, характерни за района, пояснява Васил Тодев, председател на сдружение „Байкария”.

„Използвахме времето за планови ремонти, защото някои от съоръженията бяха с изгнили основи. Вече имаме готовност да заработи и да посрещне традиционните горски ученически лагери”, казва Тодев, който е велинградчанин и преди време

оглави и първата гражданска инициатива в спа столицата – срещу добива на волфрам в района

като председател на Инициативния комитет на гражданска инициатива "Запазване на община Велинград като екологично чист регион без рудодобив". Сега Васил пояснява, че центърът е създаден преди 10 години в резултат от партньорството на неправителствената организация с горско стопанство „Беглика“ (тогава – сега стопанство „Родопи”). „Идеята бе да функционира като място за обучения, природоопазващи инициативи, демонстриране на практики за устойчиво развитие и туризъм. Самият център се състои от седем масивни постойки, които в миналото са били използвани за нуждите на горското стопанство и до началото на 80-те години са били част от лесничейство „Чатъма“. То се разпадаше в продължение на почти 30 години и през 2010 година в рамките на проект, реализиран от сдружение „Байкария“, постройките са възстановени и оборудвани. Инсталирани са системи за подгряване на вода и производство на електроенергия от слънцето…

Капацитетът на базата е за 15 човека, отделно разполагаме и палатки,

но никога една смяна не надвишава 25 деца. За тях се грижат минимум петима инструктори като целта е един инструктор да отговаря за пет деца. Иначе всички искат да са на палатка, а и това е най-целесъобразно, защото те придобиват умения за бивакуване - палене и поддържане на огън, вдигане на палатка, ориентиране и работа с компас, катерене, плаване с кану, планинско колоездене, разпознаване на растения и животни, и въобще, да са по-близо до природата”, пояснява мъжът. Преди време той с още двама ентусиасти от сдружение “Байкария” се отправиха на четиримесечно приключение с велосипеди в Хималаите. Те се придвижиха с велосипеди по протежение на т.нар. Lower Great Himalaya Trail (GHM), като посетиха базовите лагери на осемте осемхилядници, разположени на територията на Непал - Даулагири (8167 м.), Анапурна (8091 м.), Манаслу (8156 м.), Чо Ою (8201 м.), Еверест (8848 м.), Лотце (8516 м.), Макалу (8481 м.) и Кангчендзьонга (8586 м.).

Гостите и приятелите на „Чатъма“ могат да се възползват от туристически услуги, които се предлагат тук или да се включат в някоя от инициативите на центъра.

Казано простичко: тук никой не скучае

Той избира по начин да прекара времето си тук – изследвайки живописните околности на колело, с лодка или пеш, или вземайки участие в дейностите по благоустояване и възстановяване. Тук никой не върши нищо задължително. Човек сам трябва да усети мястото и то да му подскаже какво да прави. Тук постоянно има хора, а и самият център функционира целогодишно. През зимата има ентусиасти, които, идвайки от София или Пловдив, се връщат по шосето Батак – Доспат чак напролет. Работата на членовете на сдружението е целогодишна, но доброволците могат да са при тях еднократно или дългосрочно. Има дейности, за които трябват много хора наведнъж, други пък изискват само двама-трима. Но пък винаги има желаещи.

Тук бъка от спортни и приключенски дейности. Сред горите и езерата на Беглика има безкрайната мрежа от горски пътища и пътечки, които

отвеждат любителите на велосипеди до цветните долини на реките Жълто и Черно дере,

Семиза и Суйсуза, живописните брегове на язовирите „Голям Беглик“, „Широка поляна“, „Доспат“ и „Тошков чарк“, безкрайните гори на Сютка и Баташки карлък. Разнообразните маршрути са достъпни както за начинаещи колоездачи и деца, така и за хора, които търсят адреналина на техничните спускания. Който иска да плава с кану, може да се наслаждава на спокойните води и заливи на язовирите „Голям Беглик“ и „Широка поляна“. Васил Тодев и колегите му казват, че е чудесно усещането да посрещнеш или изпратиш слънцето сред мистичните изпарения на езерото. И ние им вярваме. Добре е да погледнеш света под различен ъгъл. Като преминеш по изградената в „Чатъма” въжена градина и тестваш усещането си за баланс, или се спуснеш спускането по 70-метровия тролей над водите на езерото с професионалната катерачна екипировка и напътствията на професионалните инструктори…

Зад всички тези инициативи стоят усилия за опазване на околната среда и балансирано икономическо развитие в района на Беглика, съхраняването на дивото и традиционното чрез демонстриране и популяризиране на възможностите за живот сред природата с оказване на минимално влияние върху околната среда. Всяко лято приятели и симпатизанти на сдружението участват в

кампаниите за почистване на бреговата ивица на язовир „Голям Беглик“ от битови отпадъци

Защото язовирът традиционно привлича голям брой посетители, които прекарват топлите летни месеци къмпирайки по крайбрежието му, но забравят да си вземат боклука на тръгване. В резултат се появяват „традиционни“ сметища като стари изкопи, траншеи и дори пещера, от която преди няколко години пещерняците от сдружение „Суткя“ изнесоха около 800 чувала отпадъци, трупани с години.

От „Байкария” бяха новатори и за

кампании за събиране на горски плодове и билки,

за да съхранят традиционния за района поминък като демонстрират как внимателно и умерено да се ползва ресурса от боровинки, горски ягоди, малини, гъби и билки в режимите за управление на защитените територии. Защото не трябва да се бере „като за последно”. Нищо, че в района са изследвани и описани повече от 120 растителни вида, голяма част от които са редки или имат лечебни свойства. Или и двете. Много хора извън България знаят за долините на реките-цветни градини и за еко пътека „Беглика“, та нали именно от „Байкария” инициираха преди години „Беглика фест”.

Те инициираха и акция „Картофи”, когато в столицата бяха продадени на 409 души 5395 кг картофи от Кръстава, за да напомнят на всички ни как се спасява поминък.

И софиянци носеха в центъра на София чували с картофи от Кръстава…

Родопите e извор на вдъхновение за Тодев и съмишлениците му.

Планината може да те научи на много. Както казва председателят на „Байкария” и един от основателите му, човешкият живот и мислите на човека са несъразмерни с историческите и пространствени натрупвания, чиято повърхност виждаме. Защото тази планина я е имало и ще я има. А ние сме едни мимолетни гости, които имат моментното щастие да се докоснат и да почерпят от енергията, която струи от нея. Така може да опитат да разберат какво се случва, защо се случва, къде се случва и как се случва. „Всичко в природата и живота на хората е свързано и винаги има логика в тези връзки, казва Тодев. Аз искам да осъзная тези връзки, искам повече хора да осъзнаят тези връзки. Това е и голямата, далечна цел на тази инициатива - осъзнаване на дома, в който живеем.”

Тодор ГРОЗДЕВ


Свързани
Последни новини
Анкета

Смятате ли, че е уместно да се ваксинирате срещу КОВИД?


Резултати
Обяви

ТЪРСЯ ПРИЯТЕЛКА, ГЕНОФОНД ТРАКИЙКА, ИТАЛИАНКА, ФЕЙСБУК: ANGELO SHUMAN, 895 33 65 65

ТЪРСЯ ПРИЯТЕЛКА, ГЕНОФОНД ТРАКИЙКА, ИТАЛИАНКА, ФЕЙСБУК: ANGELO SHUMAN, 895 33 65 65

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ: ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР И ГРИМ, 0888  616 438

ЛИЦЕНЗИРАНИ КУРСОВЕ: ФРИЗЬОРСТВО, КОЗМЕТИКА, МАНИКЮР И ГРИМ, 0888 616 438

ТЪРСЯ ЖЕНА ЗА ГЛЕДАНЕ НА БОЛНА ВЪЗРАСТНА ЖЕНА - С.СИНИТЕВО. ЗА КОНТАКТИ: 0886 12 45 48

ТЪРСЯ ЖЕНА ЗА ГЛЕДАНЕ НА БОЛНА ВЪЗРАСТНА ЖЕНА - С.СИНИТЕВО. ЗА КОНТАКТИ: 0886 12 45 48
Всички