При всички положения сме изпреварили и София, и балканските съседи
Кой първи в България е играл футбол на осветление? За тази чест отдавна спори Пазарджик, но се оказва, че и Плевен напира да бъде първи. Това става ясно от книгата на Теодор Борисов „Как Цар Футбол превзе България”. Българската история е пълна с уникални събития, за които няколко населени места имат своите претенции, че са се случили на тяхна територия. Споровете между Банско, Доспей, Ральово, Белово и Кралев дол за това кое е родното място на Паисий Хилендарски силно наподобяват диспута между седемте гръцки селища, желаещи Омир да се е родил именно в тяхното землище. Лом и Шумен не могат да се разберат къде се е провело първото театрално представление на българска територия, докато Русе и София претендират за място на първата кинопрожекция, пише Борисов. И излага
историите на двамата претенденти – Пазарджик и Плевен
В столицата София прогресът позволява първи мач на електрическо осветление да се изиграе чак на 10 октомври 1940 година. Тогава в приятелска среща “Левски” и “Славия” завършват 2:2 на игрище „Левски”. Пазарджишкият футболен историк и познавач на историята на футбола в региона Александър Алексиев има книгата и с усмивка коментира пред „Знаме”, че не може да прецени кой е правият. „Важното е, че ние сме първите, играли с осветление на Острова”, с усмивка коментира той. А игрището на Острова е второто игрище на СК „Ботев”-Пазарджик. През 1924 г. буря поваля много дървета и оформя новото игрище, и няколко месеца по-късно то става основното. Управата на „Ботев”, подпомогната от общината, хвърля много сили – предимно с лично участие за направата на игрището. Новото игрище носи името на градския остров “Свобода”, а пред него гордо изправен е бюст-паметникът на Христо Ботев. През 1929-а е построен и павилион-съблекалня с бетонирана пред него площадка. При откриването на електроцентрала “Въча” през същата година
се прокарва ток до парк Острова и до стадиона
и се провежда първият мач в България на електрическо осветление между местния „Ботев” и австрийските работници. Нашите футболни изследвачи са категорични, че мачовете, играни от “Левски” и “Славия” (София) през 1919 г., са на прожектори и не се броят за историята.
Не е ясно как е завършил първият мач с електрически кабел в Пазарджик, но феновете на „Хебър” са непоколебими – тук сме първи. Плевен обаче също има своите аргументи, тъй като първият подобен мач според тях се състои пет години по-рано – през април 1924 година. Тогава по инициатива на Хараламби Гарибов и група дейци от спортния клуб “Скобелев” се организира нощен мач срещу “Победа”, който в афишите за него бива посочен като първия на Балканския полуостров от този тип, пише Теодор Борисов. По това време населението на Плевен е около 30 хиляди души и все още газените лампи са повече от електрическите крушки. По-важните учреждения в града получавали електричество от агрегата, работещ в мелницата на Стоян Коларов, а киносалоните разполагали със собствени такива. Двубоят на игрището на Текийски баир очаквано предизвиква голям интерес, а публиката бива подгрята за сблъсъка с духова музика. “Дойде уреченият час. Игрището беше смрачено.
По едно време два големи прожектора, захранвани от агрегат, бяха пуснати в действие.
Две киномашини, поставени на малко разстояние една от друга, осветяваха вратите, а четири трактора – игрището
Опасваха го и два реда гирлянди с големи и силни електрически крушки. Въпреки това публиката почти не се виждаше. Тя беше извън обсега на светлината и само от време на време проблясваше слабо някое засмяно или възбудено лице. – Хайде! Почвайте! –чуха се гласове. Футболистите на “ Скобелев ” и “ Победа ” излязоха да загряват и да свикнат с осветлението. И досега помня удължените сенки, движещи се по игрището . За нас наистина беше забавно, но за отборите – не много лесно. И все пак, при голямо въодушевление у зрителите, мачът се игра според правилата. “Скобелев” спечели с 3:1. Имаше, разбира се, и спорове. Ревът на моторите и агрегатите край игрището, музиката, закачките и виковете заглушаваха реферската свирка. Това налагаше често да се спира и подновява играта, но нищо не попречи на доброто настроение. И тогава футболът, както и сега, се ползваше с голяма обич“, спомня си години по-късно съвременникът на събитията Александър Бекирски – бай Даки. Цеко Топуров от “ Скобелев ” свидетелства за големия успех на мача, тъй като в резултат на него „събрахме една газена тенекия с пари“.
Сигурно е едно, че
Пазарджик е изпреварил, ако не Плевен, поне София и балканските съседи
Любопитен факт е, че първата среща на осветление в Кралство Югославия се играе на 2 септември 1931 година в Загреб, когато 15 хиляди души наблюдават сблъсъка между местния градски отбор и сборния тим на Париж, пише Борисов. Макар и вече да има професионални отбори, Румъния трябва да чака за тази чест до 30 август 1936 година, когато “Солвей” (Окна Муреш) домакинства на “ИАР” (Брашов). За Турция подобен мач става възможен чак на 8 юли 1954 година, а отборите взели участие в него, са “ Генчелербирлиги ” и “Анкара Демирспор”.
Дочо ЧАНЕВ