Други

Възпитаници на НПГГС „Христо Ботев” покориха Италия със знания и дисциплина

  22.12.2019 05:43             
Възпитаници на НПГГС „Христо Ботев” покориха Италия със знания и дисциплина

БОЛОНЯ-ВЕЛИНГРАД. Екипът на Националната ПГГС „Христо Ботев“ приключи успешно дейностите по проект „Изграждане на практически компетенции за устойчиво управление на горите“ по програма „Еразъм+“. В продължение на 28 дни в Болоня, Италия, се проведе практическото обучение на 20-те ученици от X до XII клас, които бяха избрани за участие в проекта. Те преминаха предварителен подбор, включващ три основни етапа, езиков онлайн курс по английски език, тематична и културна подготовка.

Ръководители на българската група, която се открои с отлични знания в областта на горското и ловното стопанство, бяха преподавателите инж. Ирина Ачева и инж. Филип Устабашиев.

Партньор на НПГГС „Христо Ботев“ от италианска страна бе неправителствената организация „Net in Action“, работеща на местно, национално и международно ниво.

Активно съдействие по проекта оказаха и експертите от Центъра за развитие на човешките ресурси.

 

 

Програмата на българите включваше обучение на територията на

един природен резерват, осем регионални парка и паркове със защитени зони в тях и три зони за екологично равновесие

от екологичната мрежа НАТУРА 2000. Всички обекти са в регион Емилия-Романя. Освен това по време на визитите си българската група осъществи ценни контакти и с представители на различни екологични организации - WWF Болоня, Sustenia и LEGAMBIENTE, с доброволци от GEV - Екологичен гвардейски корпус и други. В програмата бе включено и незабравимо посещение на Центъра за лечение на диви животни „Монте Адоне“. И вълнуваща среща с д-р инж. Клаудио Каваца от Службата за защитените територии, гори и планинско развитие в Емилия-Романя. Лекцията на преподавателя от Университета в Болоня премина при повишен интерес, активно и компетентно участие на българските ученици и учители и естествено заслужи висока оценка от авторитетния събеседник.

Групата посети и Института за професионално образование „Ариго Серпиери“ - единственото учебно заведение в Болоня, подготвящо кадри в областта на селското и горското стопанство. Там българските ученици се запознаха

с образователната система в Италия

Осъществиха директен контакт със свои италиански връстници и разгледаха материалната база на училището. Според действащата рейтингова система, институтът е сред петте водещи средни учебни заведения в Болоня. С изключително гостоприемство се отличиха директорът проф. дсн Тереза Д`Агуано и преподавателите по ботаника Силвия Джианели и по английски език Джузепе Копета.

Мултимедийно изследване, което документира чрез най-модерни технологии незаличимия човешки отпечатък върху Земята, пренесе групата ученици и учители във виртуален сблъсък с епохата на Антропоцена.

 

Визита на парк „Вила Гиджи“, разположен в околностите на Болоня


Незабравимо за всички премина визитата на разположения югоизточно, в околностите на Болоня парк „Вила Гиджи“. В територията му

попада и дърво от времето на Наполеон Бонапарт

Косматият дъб умира през 2018-а, но има запомняща се история. Според съхранената през вековете информация, през 1805-а често по хълмовете на парк „Вила Гиджи“ е минавал и императорът на Франция Наполеон Бонапарт. Причините за умирането на дървото, което е на приблизителна възраст от 250 години, и до днес си остават мистерия. Експерти от цяла Италия в последните 10 години са го изследвали. Все пак водещата хипотеза е, че загиването на емблематичното за парка дърво е следствие от замърсяването, породено от активното застрояване в околностите на парка през последните 30-40 години.

Българската група проведе практическо занятие в Екозона „Golena San Vitale“. Домакин бе Андреа Мориси - технически ръководител в екологичната организация „Sustenia“, която управлява 12 защитени територии в Болоня. Основните дейности бяха свързани с

поставяне на изкуствени гнезда за птици и горски прилепи,

защита на местообитания, както и активно почистване на туристическите пътеки в района от паднала дървесина, опасни сухи клони, застрашаващи сигурността на преминаващите, и отстраняване на нежелана растителност.

 

Практически дейности с екологичната организация Sustenia

Качественото изпълнение на поставените задачи не остана недооценено. Напротив - снимковият материал на Андреа Мориси предизвика оживена дискусия в социалната мрежа Фейсбук. Там българските ученици спечелиха убедително похвали за представянето си от италианците. В много от коментарите по темата нашите ученици бяха обсипани със суперлативи. Точно противоположно бе сравнението и оценката за италианските им връстници. Местните вестници също не останаха безучастни към представянето на възпитаниците на НПГГС „Христо Ботев“.

 

Андреа Мориси (Sustenia) споделя интересни факти за горските територии в регион Емилия-Романя

Всички съхраниха отлични впечатления от ежедневието си в Болоня и забележителностите на 400-хилядния град.

Велинградчани покориха с лекота и една от емблемите на града

- най-високата наклонена средновековна кула в света - Азинели, висока 97,2 м.

Много емоционално и интересно преминаха и организираните в две поредни съботи посещения във Венеция и Флоренция.

По време на престоя си в Италия групата от НПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе настанена в луксозното за българските стандарти студентско общежитие „Терцо Миленио“. Закуската се провеждаше в 4-звездния хотел „Амадеус“. Там бе разположен и целият национален отбор по спортна стрелба на Италия по време на провеждащото се в Болоня европейско първенство в този спорт. Обядът и вечерята за ученици и учители пък бяха планирани

в популярната пицария „Рандаджио“

Огромна заслуга за образцовата организация на италианска земя има главният координатор на проекта и представител на партньорската организация „Net in Action“ Лили Калибацева. Българката се отличи с перфектно владеене на няколко езика, сред които английски, италиански и испански, и се погрижи групата да се чувства максимално добре по време на престоя си.

 

Човекът-енциклопедия Давид Бианко награди със специализирана литература преподавателите инж. Филип Устабашиев и инж. Ирина Ачева

В мултифункционалната зала на НПГГС „Христо Ботев“ се състоя заключителната конференция за приключване на дейностите по проекта. Директорът на гимназията, инж. Стефан Шулев, отчете, че учениците са надградили знанията и уменията си в областта на устойчивото управление и стопанисване на горите, повишили са езиковите и интеркултурните умения в създаденото международно партньорство и сътрудничество.

По време на официалната церемония Лили Калибацева връчи на 20-те ученици и сертификатите Youthpass за получените знания и премината мобилност в Болоня.

Следващото предизвикателство за училището по програма „Еразъм+“ ще бъде вече спечеленият проект „Мобилност за устойчиво горско стопанство“. Практическото обучение ще се проведе в Лайпциг през 2020 година.

(Зн)


Свързани
Последни новини
Анкета

Смятате ли, че е уместно да се ваксинирате срещу КОВИД?


Резултати
Обяви

ТЪРСЯ ПРИЯТЕЛКА, ГЕНОФОНД ТРАКИЙКА, ИТАЛИАНКА, ФЕЙСБУК: ANGELO SHUMAN, 895 33 65 65.

ТЪРСЯ ПРИЯТЕЛКА, ГЕНОФОНД ТРАКИЙКА, ИТАЛИАНКА, ФЕЙСБУК: ANGELO SHUMAN, 895 33 65 65.

ТЪРСЯ ЖЕНА ЗА ГЛЕДАНЕ НА БОЛНА ВЪЗРАСТНА ЖЕНА - С. СИНИТЕВО. ЗА КОНТАКТИ: 0886 12 45 48.

ТЪРСЯ ЖЕНА ЗА ГЛЕДАНЕ НА БОЛНА ВЪЗРАСТНА ЖЕНА - С. СИНИТЕВО. ЗА КОНТАКТИ: 0886 12 45 48.

ДАВАМ ТРИСТАЕН АПАРТАМЕНТ ПОД НАЕМ, КВ.ЗАПАД, 0898 455 261.

ДАВАМ ТРИСТАЕН АПАРТАМЕНТ ПОД НАЕМ, КВ.ЗАПАД, 0898 455 261.
Всички